Yenidoğan konvülziyonlu hastaların klinik ve elektrofizyolojik bulgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of newborn sei̇zures wi̇th cli̇ni̇cal and electrophysi̇ologi̇cal si̇gns
  1. Tez No: 396271
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yenidoğan döneminde sık rastlanan ve önemli beyin hasarıyla birlikte olabilen konvülziyonlar, bir hastalık değil, altta yatan esas patolojinin önemli bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde son dönemdeki gelişmiş teknolojik ve tıbbi bakım olanaklarına rağmen tanı, tedavi ve prognoz açısından önemli bir klinik sorun olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, yenidoğan konvülziyonu tanısı alan hastalar klinik, elektrofizyolojik ve görüntüleme yöntemleriyle incelenerek etiyolojileri, tedavileri ve fizik muayene bulguları arasındaki ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 1 Haziran 2013 ile 31 Mart 2015 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yenidoğan konvülziyonu tanısı ile izlenen, klinik, elektroensefalografi (EEG) ve görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilen 96 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya alınan hastaların doğum ağırlığı 580-5180 g (2633±959 g), gestasyon yaşı 24.3-41 hafta (36.3±4.2 hafta) aralığındaydı. Çalışma grubumuzdaki hastalarda perinatal asfiksi/HİE 21 hastada (%22,6) konvülziyonların en yaygın nedeni olarak saptandı. Son yıllarda obstetrik alanda sağlanan ilerlemeler nedeniyle bu etkenin etiyolojideki oranı düşmesine karşın hala birinci sıradaki yerini korumaktadır. Hastaların %63,5'i term ve %60,4'i erkekti. Hastalarda en sık klonik nöbet izlenirken (%35,8), subtle 2. sırada yer alıyordu (%32,8). %16,4 olguda birden fazla nöbet tipi izlenirken 3 hastada (%4) status epileptikus mevcuttu.. Geçici metabolik bozukluk olan 11 hastada (%11,8) hipoglisemi, 4 hastada (%4,4) hipokalsemi ve 5 hastada da (%5.5) hiperbilirübinemi/kernikterus etiyoliji olarak saptanmıştır. Serebral gelişim anomalileri 12 hastada (%13), intrakraniyal kanama,hematom ve tromboz 9 hastada (%9,7), SSS enfeksiyonları 9 hastada (%9,7) saptandı. 22 hastaya (%23,7) öykü, fizik muayene, laboratuar ve görüntüleme yöntemleri ile tanı konulamadı. Çalışmamızda nöbet geçiren hastaların %65,7'sinin, yaşamın 48 saatinden sonra nöbet geçirdiği saptanmıştır.Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar ve literatür birlikte değerlendirildiğinde, yaşamın ilk 2 gününde görülen nöbetlerde etiyoloji olarak Perinatal Asfiksi/HİE, ve Metabolik Hastalık? öncelikle düşünülmeli, ilk 2 günden sonraki nöbetlerde ise SSS gelişimsel bozuklukları ve infeksiyonlar ve geçici metabolik bozukluklar araştırılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. YD döneminde çekilen EEG' lerin %71,9'unda patoloji vardı. Çalışmamızda myoklonik tipte nöbetlerin normal EEG bulgularının olmadığı ve ağır klinik ve EEG bulgularıyla (burst supresyon) seyrettiği; subtle, tonik, klonik ve tonik/klonik nöbetlerin ise daha hafif klinik seyirli ve EEG bulguları verdiğini gösterdi. Bu çalışmayla öncelikle nöbet etiyolojileri ile ilişkili risk faktörlerinin belirlendi ve elektroensefalografi, magnetik rezonans ve transfontanel ultrasonografi gibi santral sinir sistemindeki patolojileri gösterebilen yöntemlerin tanı ve tedavideki önemi ortaya kondu. Sonuç olarak konvulziyon etyolojisinde; cinsiyet, doğum zamanı, doğum şekli, doğum kilosu, nöbet şekilleri ve EEG bulguları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Convulsions that frequently encountered in newborn stage with serious brain damage arise not as the disease but as the important symptom of the underlying pathology. In spite of the recent advances in medical care and technology in newborn intensive care units, it is still an important clinical issue of diagnosis, treatment and prognosis. In this study, it is aimed to determine the relationships in etiology, treatment and physical examination findings of patients diagnosed with newborn convulsion with clinical, electrophysiological and scanning methods. In our study between June 1st 2013- 31st March 2015 in Ondokuz Mayis University, 96 patients diagnosed with newborn convulsion and evaluated with clinical, electroencephalography (EEG) and scanning methods are examined retrospectively. The patients worked with had birth weight between 580-5180 g (2633±959 g), and gestation age between 24.3-41 weeks (36.3±4.2 weeks). In our study group, perinatal asphyxia/HIE was the most prevalent cause of the convulsions, which is seen in 21 patients of the group (22.6%). Although the rate of this factor was declined in recent years due to the improvements in obstetric field, it still keeps its rank as first. 63.5% of the patients were term and 60.4% of them were male. Most frequently clonic convulsion was observed in patients (35,8%) while subtle ranked second (32,8%). In 16,4% of the events multiple convulsion types were observed while 3 patients (4%) had status epilepticus. In patients with temporary metabolic failure 11 of them (11,8%) had hypoglycaemia, 4 of them (4,4%) had hypocalcaemia, and 5 of them (5,5%) had hyperbilurubinemia with kernicterus etiology. In 12 patients (13%) cerebral development anomalies, in 9 patients (9,7%) intracranial bleeding, hematoma and thrombosis, and in 9 patients (9,7%) SSS infections were detected. 22 patients could not be diagnosed with story, physical examination, laboratory and scanning methods. In our study, it is detected that 65,7% of the patients had convulsions 48 hours after birth. With the obtained results and literature reveals that for the convulsions within 48 after birth, etiologically Perinatal Asphyxia/HIE and metabolic diseases should be considered first, while for the convulsions after 2 days SSS developmental failure and diseases and temporary metabolic failures should be investigated. In 71,9% of the newborn EEG scans, pathology detected. Our study showed that the myoclonic type convulsions do not have normal EEG symptoms but process with serious clinic and EEG symptoms (burst suppression), while subtle, tonic, tonic/clonic convulsions process with milder clinic and EEG symptoms. With this study the risk factors related to convulsion etiology are determined and the importance of the methods, that show the pathologies in central nervous system, for diagnosis and treatment (i.e.electroencephalography, magnetic resonance, and transfontanel ultrasonography) are revealed. In conclusion, the etiology of convulsions; gender, time of birth, type of delivery, birth weight, in terms of seizures and EEG findings were not statistically significant differences (p> 0.05).