Acil servise koroziv madde oral alımı ile başvuran hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective analysis of patients admitted to emergency department with oral ingestion of corrosive substance
  1. Tez No: 396272
  2. Yazar: HÜSEYİN KESİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Koroziv madde oral alımı nedeniyle acil servise başvuran hastaların demografik, klinik, laboratuar özelliklerini ve endoskopik bulgularını belirlemek, morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörleri saptamak ve elde ettiğimiz verileri literatür ışığında tartışmayı amaçladık. Yöntem ve Gereç: Koroziv madde oral alım nedeni ile 1 Ocak 2008 ile 1 Ocak 2015 tarihleri arasında acil servise başvuran 156 hasta geriye dönük olarak hasta dosyaları ve hastane elektronik veri sistemi kullanılarak incelendi. Hastaların klinik durumları, koroziv madde oral alım nedeni, aldığı miktar, beyaz küre sayısı, nötrofil, nötrofil/lenfosit oranı kayıt edildi. Endoskopik bulgular ise Zargar sınıflamasına göre gruplandırıldı. İstatistiksel veriler IBM SPSS v.21.0 kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 38.9 ± 15.8 yıl olup, 87 (%55.8)'si kadın idi. Hastaların 125 (%80.1)'nin kazara, 31 (19.9)'nin ise özkıyım amaçlı koroziv madde içtiği belirlendi. Her iki cinsiyette de en sık koroziv madde alım nedeni kazara idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to determine the demographic, clinic, laboratory properties and endoscopic findings of the patients applied to emergency due to corrosive material oral intake, to specify the factors affecting morbidity and mortality and to discuss the data obtained in the light of the literature. Method and Material: 156 patients applied to emergency due to corrosive material oral intake between 1 January 2008 and 1 January 2015 were examined retrospectively by using the patient files and the hospital electronic data system. Clinic status of the patients, reason of corrosive material oral intake, quantity taken, white blood cell count, neutrophil, neutrophil/lymphocyte ratio were recorded. Endoscopic findings were grouped according to the Zargar classification. Statistical data was evaluated by using IBM SPSS v.21.0. Findings: Age average of the cases was 38.9 years and 87 of them were female (55.8%). 125 of the patients (80.1%) had taken the corrosive material accidentally and 31 (19.9%) had taken it for suicide purposes. In both genders, the most frequent reason for corrosive material intake was accidental.