Acil servise üst gastrointestinal sistem kanaması ile başvuran hastalarda skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
The comparison of the scoring systems in patients admitted to emergency department with upper gastrointestinal system bleeding
  1. Tez No: 396270
  2. Yazar: HAKAN TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER YARDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Akut üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamaları acil serviste önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Acil serviste üst GİS kanamalı hastaların değerlendirilmesi için farklı skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı acil servise başvuran üst GİS kanamalı hastalarda Glasgow Blatchford (GBS), Klinik Rockall (KRS), Toplam Rockall (TRS) ve Cedars-Sinai Prediktif İndeksi (CSPİ) skorlama sistemlerinin tekrar kanama, yüksek riskli hasta ve 30 günlük mortalitenin öngörülmesindeki etkinliklerini incelemektir. Materyal ve Metod: Ocak 2014 ve Aralık 2014 tarihleri arasında acil servisimize üst GİS kanaması nedeniyle başvuran 18 yaş üstü ve başvurudan sonraki ilk 24 saat içinde endoskopi yapılan hastalar prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Bu çalışmaya toplam 153 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 62.27 ± 16.6 yıl idi. Yüksek riskli hastaların belirlenmesinde GBS>0, KRS>0, TRS>2 ve CSPİ≥5 skorlarının sırasıyla AUC değerleri (0.912, p0.05, duyarlılıkları (sırasıyla %100, %100, %96.4, %53.6) ve özgüllükleri (%0, %12, %20, %60.8) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute upper gastrointestinal system (GIS) bleedings are a major cause of morbidity and mortality in the emergency department (ED). Different scoring systems have been developed for the assessment of patients with upper GIS bleeding in the ED. The purpose of this study is to examine the effectivenesses of Glasgow Blatchford (GBS), Clinical Rockall (CRS), Total Rockall (TRS) and Cedars-Sinai Predictive Index (CSPI) scoring systems in predicting rebleeding, high-risk patient and 30-day mortality in patients with upper GIS bleeding admitted to the ED. Material and Method: Patients over 18 years of age who admitted to our ED due to the upper GIS bleeding between January 2014 and December 2014 and patients who underwent endoscopy within the first 24 hours after application were included in this prospective study. Results: A total of 153 patients were included in this study. The mean age of patients was 62.27 ± 16.6 years. Respectively AUC values (0.912, p 0, KRS> 0, TRS> 2 and CSPİ≥ 5 scores in determining the high-risk patients were determined. AUC values GBS (0.656) p0.05, the sensitivity (respectively 100%, 100%, 96.4%, 53.6%) and specificity (0%, 12%, 20%, 60.8%) in predicting rebleeding were determined.