Subakromiyal impingement sendromunda, rezeksiyon miktarının ağrı ve fonksiyonel iyileşme ile olan ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the amount of resection and functional healing in subacromial impingement syndrome
- Tez No: 396273
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kliniğimizde omuz impingement sendromunda artroskopik subakromial dekompresyon başarıyla uygulanmaktadır. Literatürü incelediğimizde açık ve artroskopik yöntemler arasında uzun dönem sonuçları arasında fark görülmemektedir. Ancak kaynaklara baktığımız zaman yapılan akromiyon rezeksiyonunun miktarıyla ilgili kısıtlı bilgi bulunmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalarda genellikle subakromiyal mesafenin radyografik değerlendirmelerle ölçülmesi bu konuda daha tarafsız ve objektif yöntemlerle yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Biz çalışmamızda artroskopik akromiyoplasti sırasında rezeke edilen kemik volümü ile hastanın fonksiyonel iyileşmesi ve ağrı skoru arasında korelasyon olup olmadığını araştırmayı hedefledik. Kliniğimize başvuran hastalar arasından, yapılan artroskopik değerlendirmede stage 2 impingement sendromu tanısı koyduğumuz 40 hasta (yapılan power analizine göre belirlenmiştir), çalışmamıza dahil edilmiştir. Bu hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. aydaki Constant skorları ve VAS skorları kaydedildi. Hastaların pre op ve post op 6. aydaki MR görüntülerinden uygun sekanslar seçildi ve image J programı yardımıyla Cavalieri Prensibi kullanılarak akromiyon volümleri ölçüldü. Koronal oblik kesitlerde akromiyolkavikuler eklemin lateralinde kalan kesitler kullanılarak ölçüm standardize edildi. Cavalieri Prensibi ile ilgili yapılan çalışmalarda MRG ve BT kesitlerinde 8 ila 15 kesitin volüm ölçümü için yeterli olduğu görülmektedir. 130,131 Bizim çalışmamızda ölçtüğümüz bölge de ortalama 3,5 mm kalınlığındaki kesitler için bu prensibe uygun görülmektedir.Literatür incelendiğinde radyografik yöntemlerle yapılmış çalışmalarda rezeke edilen akromiyon miktarı ile ağrı ve fonksiyonel skorlamalar arasında herhangi bir korelasyon saptanmadığı görülmektedir. 98,192 Bizim çalışmamızda ise rezeke edilen miktarla Constant skoru ve VAS skoru arasında anlamlı korelasyon olduğu göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our clinic, arthroscopic subacromial decompression is successfully implemented in shoulder impingement syndrome .There is no difference between long-term results between open and arthroscopic methods when we look at the the literature. However, tehere is limited information about the amount of acromion resection. Earlier studies measured subacromial distance by radiographic views, indicates more objective methots about this subject. We aimed in our study to investigate the correlation between the amount of resected acromion volume with constant score and Visuel analoug scala score, in patients treated with artroscopic subacromial decompression. Among the patients applied in to our clinic , 40 patients with stage 2 impingement syndrome in arthroscopic examination, were included in the study . We calculate the VAS scores and the Constant scores of these patients pre operatively and post operatively for 6 months. By using Cavalieri principle, we also calculate the acromion volumes, with the help of MR scenes and Image J programme, pre operatively and post operatively for 6 months. The Measurement was standardized by usining the cross-sections, which was at the lateral of the acromioclaviculer joint. On reviewing the studies about Cavalieri volume measurements on CT and MR scan, it's seen that fully scanned 8-15 CT and MRI images are enough for measurements. In our study, it seems that, it is accceptable for 3,5 mm cross sections to use the principle. In earlier studies , there was no correlation between the amount of acromial resection and the improvement of functional shoulder scores. In contrast, according to our study that there is a significant correlation between resected acromion volume with constant score and VAS score.