Sıçan Aort'unda kasılma-gevşeme mekanizması üzerine nesfatin-1'in etkileri
Effects of nesfatin-1 on contraction-relaxation mechanisms i̇n rat aorta
- Tez No: 396294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Nesfatin-1, son dönemlerde keşfedilen önemli endokrin ve metabolik işlevleri olduğu düşünülen muhtemel yeni bir metabolik hormondur. Bu bilgiler ışığında yapılan çalışmada 4-6 aylık 200-250 gram ağırlığındaki erkek Wistar cinsi sıçanlarda nesfatin-1'in sıçan aort kontraksiyonları üzerindeki olası etkisi araştırılmıştır. Çalışmada sıçan aortuna, 0.1, 1 ve 10 nM dozlarda kümülatif olmayan uygulamalarla nesfatin-1'in izometrik kontraksiyonlar üzerindeki doz bağımlı etkisi izole organ banyosu kullanılarak test edildi. Ayrıca bu uygulamanın sıçan aort dokusundaki değişimde immüno-histokimyasal boyama yöntemiyle histolojik olarak gösterildi. Çalışmanın sonucundanesfatin-1'in farklı dozlarda doz bağımlı olarak sıçan aort kontraksiyonlarını inhibe ettiği ve uygulamanın sıçan aortunda immüno-histokimyasal değişimlere neden olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Nesfatin-1 is likely to be a new metabolic hormone recently discovered which is thought to have the significant endocrine and metabolic functions. The study carried out in the light of this data attempts to find the effect of Nesfatin-1 on the aorta contractions of 4-6 month-old male Wistar rats weighing 200–250 g. In this study the dose-dependent effect of nesfatin given to the aorta of rats at doses of 0.1, 1 ve 10 nM non-cumulatively methods on isometric contractions has been tested by using isolated organ bath. In addition, the effect of this application on aortic tissue of rats has been histologically presented using histo-chemical staining methods. It has been revealed at the end of the study that nesfatin-1 at different doses inhibits the contractions of rat aorta in a dose dependent manner and this application results in immunohistochemical changes in rat aorta.