Sıçan aortunda kasılma – gevşeme mekanizması üzerine klopidogrelin etkileri
The effect on contraction-relaxation mechanism ofclopidogrel in rat aorta
  1. Tez No: 458292
  2. Yazar: ORHAN TARHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT ÖZGÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bir tienopiridin türevi olan klopidogrel, adenozin difosfat ile indüklenmiş trombosit agregasyonunu inhibe eden inaktif bir ön ilaçtır. Klopidogrelin aterotrombotik olayları azalttığı, inme, miyokard enfarktüsü ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanıldığı, ayrıca perkutan koroner müdahale sonrası stent trombozu oluşma sıklığını da azalttığı görülmüştür. Bu çalışmada 12-14 haftalık 300-350 gr ağırlığındaki erkek winstar cinsi sıçanlarda klopidogrelin sıçan aort kontraksiyonları üzerindeki olası etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 10 nM ve 100 nM kümülatif olmayan dozlarda klopidogrel uygulamasının sıçan aort kasılma-gevşeme mekanizması üzerindeki olası etkisi izole organ banyosu kullanılarak test edildi.
Özet (Çeviri)
As a thienopridine derivation clopidogrel is an inactive prodrug which inhibate adenosine diphosphate induced trombosite aggregation. Clopidogrel used in reduction of atherotrombotic events, in stroke, myocardial infarction and in treatment of cardiovasculer diseases. Furthermore it is observed that it reduces stent retrombosis after percutaneous coronary intervention. In this study potential effects of clopidogrel on aort contractions of 12-14 week 300-350 gr weight male winstar rats was researched. In the study by using isolated organ bath, potential effects of non cumulative 10 nM and 100 nM doses of clopidogrel on conraction-relaxation mechanism of rat aorta was tested. As a result of study we observed that while clopidogrel dose independently statisticaly significantly inhibite fenilefrin induced contraction of rat aorta with 10 nM and 100 nM doses (more significantly with 10 nM dose).