Distributional preferences and sorting into decision-making
Dagılım problemleri ve karar verici sınıflandırması
- Tez No: 396303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ERTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ekonomi deneylerinde katılımcıların yoğun bencil tercihlerden uzaklaşması, araştırmacıları sosyal tercihler konusu üzerine odaklanmaları yönünde motive etse de deneylerden elde edilen keskin sosyal tercih grupları gerçek dünya dağılım tercihi davranışının direkt temsilleri olmaktan uzaktır. Katılımcılara farklı ekonomik ortamlar – dağılımlar üzerindeki tercihlerini uygulamaya koymak adına lider rolünü üstlenebilecekleri ve üstlenemeyecekleri ortamlar – arasında seçim yapma imkanı verilmediğinde bu deneyler dağılım tercihlerinin etkisini olduğunun üzerinde ölçecektir. Bu çalışma, iki kişilik gruplarda dağılım tercihleri ve karar verici olma isteği arasındaki ilişkiyi karar verici grupları üzerine odaklanarak deneysel metodlarla incelemektedir. Karar verici, katılımcıları karar verici olmak isteyen ve karar verici olmaktan kaçınan diye gruplandırmaya imkan tanıyan gönüllü bir mekanizma aracılığıyla seçilmektedir. Sonuçlar, daha önceki sosyal tercih modeli bulgularından farklı olarak göstermektedir ki katılımcılar liderlik kaygısına sahip olduklarında kendi kazançları üzerine koydukları ağırlık oldukça küçülerek sıfıra yakınsamaktadır; bu bulgu, katılımcıların daha çok kendilerinin diğer katılımcıya karşı göreli pozisyonlarını önemser hale geldiklerini göstermektedir. Verimliliğe önem veren katılımcılar örneklemin çoğunluğunu oluşturmasına rağmen karar verici olma isteklilikleri konusunda anlamlı bir yükseklik saptanmamıştır. Diğer taraftan, eşitsizlik karşıtı olan katılımcılar kazançlar arasındaki eşitsizliği azaltmak adına karar verici olma konusunda anlamlı derecede isteklilerdir. Kinci katılımcılar ise diğer katılımcının kendilerinden daha yüksek almasına müsaade etmeyen tercihlerini uygulamaya koyma konusunda istatistiki olarak daha az isteklilerdir.
Özet (Çeviri)
Though deviating from pure self-interest in economic experiments encouraged the researchers to focus on the topic of 'social preferences', the certain types of social preferences obtained in the experiments are not direct representations of the real-life distributional preference behaviour. When subjects are not given the option of sorting between different economic environments, where they can choose to take the leader role to implement their choices over distributions and where they cannot, then these models would overestimate the impact of distributional preferences. This thesis experimentally studies the relationship between distributional preferences and willingness to decide in 2-person groups while focusing on the importance of sorting into decision-making. The decision maker is chosen via a voluntary mechanism that allows sorting of the subjects as those who are willing to take the leader role to determine the distribution and those who refrain from deciding. We find that differing from the social preferences model findings, when subjects are concerned with the leadership decision, the weight they put on the difference in their own monetary payoffs between distributions gets substantially smaller and approaches to zero, implying that they, instead, are rather concerned with their position in comparison with that of the other agent. We also find that though subjects with efficiency loving concerns are the majority of the sample, their willingness to implement their preferences is not statistically high. On the other hand, inequality averse subjects have the higher probability to be willing to decide to decrease the discrepancies between payoffs while the spiteful subjects are less willing to not allow the other person to get a higher payoff than them.