Kazein fosfopeptid amorf kalsiyum fosfat içeren remineralizasyon ajanlarının etkilerinin nanoteknolojik teknikler ile analizi ve karşılaştırılması
Casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate nanotechnology techniques including analysis of the impact of remineralization agents inc. comparison
  1. Tez No: 396304
  2. Yazar: BURAK KITIKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, başlangıç yapay çürük lezyonlarında, CPP - ACP içeren çeşitli remineralizasyon ajanların etkinliğinin çeşitli nanoteknolojik sistemler ile araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız için 40 mine örneği üzerinde yapay çürük lezyonları oluşturuldu. Kullanılan remineralizasyon ajanlarına göre mine örnekleri dört gruba ayrıldı: Grup 1: MI Paste Plus, Grup 2: Tooth Mousse, Grup 3: Clinpro Tooth Creme, Grup 4: Kontrol. Başlangıçta, grupların demineralizasyon ve remineralizasyon sonrasında Raman, EDS and FIB/SEM ölçümleri değerlendirildi. Elde edilen veriler tek yönlü ANOVA, Student t - testi ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. 0.05 ≤ P anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the remineralization efficacy of various CPP-ACP agents on artificial initial caries lesions with various nanotechnological systems. Materials and Methods: Artificial caries lesions were created on 40 enamel specimens. Specimens were divided into 4 groups according to the remineralizing agent that was used. Group 1: MI Paste Plus, Group 2: Tooth Mousse, Group 3: Clinpro Tooth Crème, Group 4: Control. First of all, the groups were evaluated after demineralization and remineralization using Raman, EDS and FIB/SEM techniques. The obtained data was analyzed statistically using one-way ANOVA, Student's t-test and Tukey's multiple comparison tests.