Yenidoğanlara yapılan silme banyonun bilirubin düzeyine etkisi
Effects of sponge bath on bilirubin levels of neonatals who underwent phototherapy
  1. Tez No: 396338
  2. Yazar: VEDAT ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Araştırma, hiperbilirubinemi tanısıyla fototerapiye alınan yenidoğanlara yapılan silme banyo bakımının yenidoğanların bilirubin düzeyi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Erzurum Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı olan Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2013- Şubat 2015 tarihleri arasında yarı deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmada, örneklem grubu seçimine gidilmeden araştırma grubu seçim kriterlerine uyan bebeklerle çalışıldı. Deney grubundaki bebeklere (n: 45) fototerapiye alınmadan önce silme banyo işlemi yapıldı ve bilirubin değerleri değerlendirildi. Kontrol grubundaki bebeklere (n: 45) klinik rutin uygulamalar dışında herhangi bir girişim yapılmadı. Veriler“Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Girişim Takip Formu”ile araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılım, ortalama, ki-kare, bağımsız ve bağımlı gruplarda t testi kullanıldı. Araştırmanın her aşamasında etik ilkelere bağlı kalındı. Bulgular: Araştırmada kontrol ve deney grubundaki yenidoğanlar cinsiyet, doğum şekli, gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, doğum boyu, apgar skoru ve fizyolojik parametreler açısından karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effects of neonatal sponge bath care on bilirubin levels of neonatals who underwent phototherapy with a diagnosis of hyperbilirubinemia. Material and Method: The study was conducted in the Erzurum Regional Training and Research Hospital, which is a member hospital of the Association of Public Hospitals in Erzurum between April 2013 and February 2015 as a semi-experimental study. Infants who met the selection criteria were included in the study, without performing any sampling. Sponge bath was given to the infants in the experimental group (n=45) prior to phototherapy, and their bilirubin levels were evaluated. Except for the routine clinical practices, no intervention was made for the infants in the control group (n=45). The data were collected by the researcher through the“Infant Introductory Information Form”and“Intervention Follow-up Form”. Percentage distributions, means, X2, and t-tests in independent and dependent groups were used for the evaluation of data. Ethical principles were applied in all phases of the study. Results: In the study, no statistically significant difference was found between the groups, when the newborns in the experimental and control groups were compared in terms of gender, mode of delivery, gestational age, birth weight, birth length, when compared in terms of Apgar score and physiological parameters (p>0.05).