Fototerapi alan yenidoğanlara uygulanan iki farklı banyo yönteminin bilirubin düzeylerine etkisi
The effect of two different bath methods applied to the newborns WHO gets phototherapy on bilirubin level
- Tez No: 538590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, hiperbilirubinemi tanısıyla fototerapi tedavisi alan yenidoğanlara yapılan silme banyo ve duş şeklinde banyonun bilirubin düzeyi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla klinik, randomize kontrollü, deneysel, prospektif olarak yapıldı. Araştırma Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Nisan 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışma protokolüne uygun ve her grupta eşit sayıda olmak üzere toplam 90 hasta alındı. 90 bebeğin 30'u kontrol grubuna alınırken, 30 bebek silme banyo grubuna, 30 bebek duş şeklinde banyo grubuna alındı. Bebeklerin gruplara alınma işlemi rastlantısal olarak yapıldı. Kontrol grubundaki bebeklere rutin klinik uygulamalar dışında uygulama yapılmadı. Her iki deney grubundaki bebeklere banyo işlemi araştırmacı tarafından uygulandı. Fototerapi öncesi ve fototerapinin 6, 18 ve 30. saatlerinde bebeklerin bilirubin değerleri ölçülerek karşılaştırıldı. Çoklu karşılaştırma testi sonucunda; fototerapinin 18 ve 30.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a clinical, randomized controlled, experimental, prospective study to determine the effect of eruptive bath and shower on newborns receiving phototherapy for hyperbilirubinemia on the bilirubin level. The study was performed in Düzce University Hospital Neonatal Intensive Care Unit between April 2017 and May 2018. A total of 90 patients were selected for the study, in accordance with the study protocol and in equal number in each group. 30 babies were taken to the control group, 30 babies were wiped baths and 30 babies were showered. Incorporation of babies into groups was done randomly. Except for the routine clinical practices, no intervention was made for the infants in the control group. Bath was given to the infants in the both experimental group by researcher. The bilirubin levels was measured and compared, before phototheraphy and at the 6th, 18th and 30th hours of phototherapy.