Süt azı dişlerinde direkt ve indirekt inley restorasyonların mikrosızıntı ve kırılma dayanımı açısından karşılaştırılması
A comparison of the fracture strength and microleakage in primary molars with direct and indirect inlay restorations
  1. Tez No: 396354
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERA DERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; direkt inley tekniği (Gradia Direct Kompozit) ve indirekt inley tekniği olarak Gradia İndirekt Restoratif Sistem (Gradia İndirect Kompozit, Labolight LV-III) ve CAD/CAM (Vita Enamic blok) Sistem' lerinin kırılma dayanımları ve mikrosızıntı test değerlerinin in vitro şartlarda karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 84 adet çekilmiş süt II. azı dişi kullanılmıştır. Direkt inley tekniği, Gradia İndirekt Restoratif Sistem ve CAD/CAM sistemi kullanılarak 72 adet sınıf II inley restorasyon hazırlanmıştır. Kırılma testi için 48 diş (36 restorasyonlu + 12 kontrol), mikrosızıntı testi için de restore edilmiş 36 diş kullanılmıştır. Tüm restorasyonlar self adeziv dual-cure rezin siman olan RelyX Unicem Aplicap ile simante edilmiştir. Örneklerin kırılma değerleri ve mikrosızıntı değerleri tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak, %5'lik önem seviyesinde analiz edilmiştir. Bulgular: Kırılmaya karşı direnç testinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0.05). Sonuç: Süt dişlerinde inley restorasyonlar indirekt kompozit sistemler ve CAD/CAM sistemler kullanılarak self adeziv dual-cure rezin simanlarla beraber başarılı bir şekilde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare to microleakage test and fracture strength test of inlay restorations prepared using direct inlay technique (Gradia Direct Compozit) and indirect inlay technique with Indirect Restoration System (Gradia Indirect Composite, Labolight LV-III) and CAD/CAD system (Vita Enamic block) Method: Eighty four extracted primary second molars were used in this study. Seventy-two class II inlay restoration prepared using direct inlay technique, Gradia Indirect Restoration System and CAD/CAM System. In fracture strength test 48 tooth (36 restorations + 12 control) and in microleakage test 36 restored tooth were used. All restorations were cemented Rely X Unicem Aplicap which self adhesive dual-cure resin. The obtained data was analyzed with the confidence interval of %5. Results: There was a statistically significant difference among groups for fracture strength test. Microleakage test revealed that there was no statistically significant difference among the groups, either for occlusal walls and proximal walls. Conclusion: In inlay restorations, indirect restoration systems and CAD/CAM systems applied succesfully together with the self adhesive dual-cure resin cements in primary molars.