Sıçanlarda paklitakselle oluşturulan nöropatik ağrı modelinde metformin'in etkisi
The effect of metrofmin on paclitaxel induced neuropathic pain model in rats
  1. Tez No: 396353
  2. Yazar: MARYAM MOHAMMADZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sıçanlarda Paklitakselle Oluşturulan Nöropatik Ağrı Modelinde Metformin'in Etkisi Amaç: Bu çalışmada antidiyabetik etkinlik için kullanılan metforminin paklitakselle oluşturulan nöropatik ağrıdaki etkileri araştırılmıştır. AMP kinaz agonisti olan metformin, tip 2 diyabet tedavisinde antidiyabetik ajan olarak yıllardır kullanılmaktadır. Metformin bu çalışmada analjezik olarak kullanılmış ve deney hayvanlarında paklitakselin oluşturduğu allodiniyi düzeltmiştir. Ayrıca bu çalışma metformin tedavisinin, ağrının düzelmesinin yanında sinir hasarının da geri çevrilmesinde faydalı olduğunu göstermiştir. Materyal ve Metod: Bu amaçla 220±10 ağırlığında 42 adet Albino Wistar türü dişi sıçan 5 gruba ayrılmış ve Randall Selitto analjeziyometre test aparatı ile bazal ağrı eşikleri tespit edildikten sonra bu gruplardan 4'üne birer gün ara ile (0, 2, 4 ve 6 gün) toplam dört kez paklitaksel (2.0 mg/kg) intraperitoneal yoldan zerk edilmiş, 30. Gün metformin 100, 200, 400 mg dozlarında farklı gruplara tedavi amacıyla verilmiş ve testler 7, 14, 21, 30 ve 50. gün tekrarlanmıştır. Bulgular: Tüm deney gruplarında beyin, omurilik, periferik sinir, kas bölgelerinden örnekler alınmış ve patolojik değerlendirmeleri tamamlanmıştır. Periferik sinir ve kas bölgelerinde hiçbir grupta patolojik olarak değerlendirilebilecek bir bulgu tespit edilememiştir. Beyin ve omurilik bölgelerinde ise paklitaksel anlamlı patolojik bulgular oluşturmuştur. Değerlendirmede bakılan beyin alanlarında kontrol grubuna ait skor 0 iken, paklitaksel grubunda 1.63±0.92, bakılan omurilik alanlarında kontrol grubuna ait skor 0.17 ± 0.41 iken, paklitaksel grubunda 1.63±0.52 olarak bulunmuştur. Metforminin farklı dozlarının uygulanımı sonrası omurilikte patolojik skorlar daha fazla iyileşmiş ve metformin 400 mg/kg dozunda omurilikte 0.80±0.45 gibi anlamlı bir sonuç elde edilmiştir. Sonuç: Tüm çalışma için metforminin kullanılan dozları dikkate alındığında 400 mg/kg'lık dozun paklitakselin oluşturduğu nöropatik ağrıda en faydalı olan doz olduğu anlaşılmıştır. Metformin 400 mg/kg omurilikte paklitakselin sebep olduğu patolojiyi ve allodini farklılaşmalarını geri çevirebilirken metformin 200 mg/kg sadece allodiniyi geri çevirebilmiştir. Bu dozda kliniğe yansıyan bir iyileşme söz konusudur fakat patolojik olarak yeterli bir iyileşme yakalanamamıştır. Metformin 400 mg/kg dozunda ise klinik iyileşme gözlenmiş ayrıca omurilik bölgesinde iyileşme tespit edilmiştir. Metforminin farklı dozlarının uygulanımı sonrası beyinde ise patolojik skorlar iyiye doğru gitse de dozda anlamlı başarı yakalanamamıştır
Özet (Çeviri)
The effect of Metrofmin on paclitaxel induced neuropathic pain model in rats Aim: In this study the effects of metformin which is used for antidiabetic efficacy on paclitaxel induced neuropathic pain was investigated. The AMP kinase antagonist metformin has been using as an antidiabetic agent for Type II diabetes. In this study metformin was used as an analgesic and fixed the allodynia induced by paclitaxel on experiment animals. Furthermore, besides the clinical improvement of metformin treatment this study showed that it is also useful for reversal of nerve damage. Material and Method: For this purpose 220±10 weighted 42 Albino Wistar female rats were divided into 5 groups and after the determination of basal pain threshold with Randall Selitto analgesiometer test apparatus, paclitaxel was intraperitonally adminestered (2.0 mg/kg) for total 4 times 4 of 5 groups every other day (0., 2.,4.,6.). On 30th day metformin was administered at 100,200 and 400 mg/kg doses to different groups for treatment and the tests were repated on 7,14,21,30 and 50. days. Results: From every experiment group brain, spinal cord, peripheric nerve and muscle samples were taken and pathological assessments were completed. there wasn't any finding could be assessed pathological in peripheral nerve and muscle regions. But in brain and spinal cord region paclitaxel has created significant findings. While in the examined brain region the control group score was 0 in the paclitaxel group the score was 1.63 ± 0.92. While in the examined spinal cord region the control group score was 0.17 ± 0.41 in the paclitaxel group the score was 1.63 ± 0.52. after different doses of Metformin administration in spinal cord the pathologic scores have improved and at 400 mg/kg Metformin dose 0.80 ± 0.45 score has obtained. Conclusion: Considering the metformine doses used for the study, it was understood that 400 mg/kg dose is the most beneficial dose in paclitaxel induced neuropathic pain. While 400 mg/kg dose of metformin could reverse the pathology caused by paclitaxel andthe allodony diffirientials the 200 mg/kg just reversed the allodynia. At 200 mg/kg mg/kg dose there was an improvement but there wasn't any enough pathological improvements obtained. But in 400 mg/kg dose of metformin there was a clinical improvement also pathological improvement in spinal cord was determined. After the usage of different doses of metformin the pathological scores were improved in brain but there wasn't any meaningful improvement at the other doses.