Sonsuz matrisler yardımıyla tanımlanmış nonarchimedean dizi uzayları ve matris dönüşümleri
- Tez No: 39638
- Danışmanlar: PROF.DR. EKREM SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verildi. îkinci bölümde matris dizileri kullanılarak (Ap)0> (Ap) ve (Ap)« yeni Nonarchimedean dizi uzayları tanımlandı ve bu uzayların bazı özellikleri incelendi. Son bölümde ise bir matris yerine matris dizisi alınarak (4wco)>(^«>(P)> c0) ve (c,c,p) matris sınıfları karakterize edilerek bunlardan bir takım sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis consists of three chapters. In first chapter, basic definitions and theorems were given which will be used in the latere chapters. In the second chapter, by using matrix sequences. (Ap)0> (Ap) and (Ap)» new Nonarchimedaen sequence spaces were defined and some properties of these spaces were examined. In the last chapter, by taking a sequence of matrix (^oo,c0), (^»(p).c0) and (c,c,p) were characterised and some results of these classes were obtained.