İdeal ve Phi-yakınsaklık
Ideal and Phi-convergence
- Tez No: 213382
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, klasik yakınsaklık ve istatistiksel yakınsaklığın bir genellemesi olan ideal yakınsaklık ve özel bir toplanabilme metodu olan Phi-yakınsaklık ele alınmıştır. Bu iki tip yakınsaklığın özellikleri ve aralarındaki ilişkiler incelenip, bazı sonuçlar elde edilmiştir. Yedi bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde konunun tarihi gelişimi verilmiştir.İkinci bölümde, doğal sayılar kümesinde asimptotik yoğunluk, düzgün yoğunluk ve logaritmik yoğunluk kavramlarının tanımı verilip, aralarındaki ilişki belirtilmiştir.Üçüncü bölümde, sonsuz matrisler yardımıyla tanımlanan T-toplanabilme ifade edilmiştir. Özellikle sayılar teorisinde önemli bir yeri olan phi Euler fonksiyonun tanımı ve bazı temel özellikleri verilmiştir. Euler fonksiyonu kullanılarak, negatif olmayan regüler ? matrisi elde edilmiş ve bu matris yardımıyla özel bir toplanabilme metodu olan phi-yakınsaklığın tanımı verilmiştir.Dördüncü bölümde, negatif olmayan regüler A matrisleri kullanılarak A-yoğunluğun tanımı verilmiştir. Bu A matrislerinin yerine özel olarak ? matrisi alınarak phi-yoğunluğu tanımlanmıştır.Beşinci bölümde, topolojideki ideal kavramı doğal sayılar kümesi üzerinde ele alınarak, bu kavram üzerinden reel sayı dizileri için ideal yakınsaklık ya da kısaca I-yakınsaklığın tanımı ve bazı özellikleri verilmiştir. Ayrıca bazı ideal örnekleri ve bu idealler ile tanımlanan ideal yakınsaklıklar verilmiştir. Sıfır phi-yoğunluklu kümelerin ailesi olan I_phi ideali ile tanımlanan I_phi-yakınsaklık ve phi-yakınsaklık arasındaki ilişki incelenmiştir.Altıncı bölümde, R de tanımlı olan fonksiyonlar için I_phi-süreklilik ve phi-süreklilik kavramları tanımlanmıştır.Son bölümde ise, elde edilen sonuçlar verilmiştir. I_phi-limit noktası ve I_phi-yığılma noktası kavramları tanımlanıp, aralarındaki ilişki verilmiştir. Ayrıca I_phi-yakınsak diziler uzayı ile phi-yakınsak diziler uzayı arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the properties of the ideal convergence which is a generalization of ordinary convergence and statistical convergence, and the phi-convergence which is a special method of summability. We also investigate the relations between these two concepts and obtain some main results.The thesis consists of seven chapters. In the first chapter, historical background of these convergence types is presented.In the second chapter, the concepts of asymptotic density, uniform density and the logarithmic density of a set of natural numbers are recalled and the relations between these concepts are stated.In the third chapter, the T-summability which is defined by infinite matrices is studied. In particular, the notion of phi Euler function which is very important in number theory is considered and its basic properties are presented. Using the function, the nonnegative regular ? matrix is obtained and the phi-convergence is defined via this matrix.In the fourth chapter, the concept of A-density is considered using the nonnegative regular matrix A. If A is taken to be the ? matrix, then the concept of phi-density is obtained.In the fifth chapter, the concept of ideal in topology is considered in the setting of natural numbers and hence the notion of ideal convergence (I-convergence, briefly) of a real sequence is studied and its basic properties are investigated. In addition, some examples of ideals and thus ideal convergences defined by these ideals are given. Also the ideal I_phi which is the family of sets having zero phi-densities, and the I_phi-convergence which is defined via this family is considered, and the relation between I_phi-convergence and phi-convergence is investigated.In the sixth chapter, I_phi-continuity and phi?continuity of the functions defined on R are introduced.In the final chapter, the main results that we have obtained are presented. The notions of I_phi-limit point and I_phi-cluster point are introduced and the relation between these concepts is investigated. Moreover, the relations between the space of I_phi-convergent sequences and the space of phi-convergent sequences are investigated.