Koroner arter bypass cerrahisinde serum iskemi modifiye albumin duyarlılığı
Sensitivity of serum ischemia modified albumin in coronary arterial bypas surgery
  1. Tez No: 396407
  2. Yazar: ONUR ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DEMİRCİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Kalp ve damar cerrahisinde, perioperatif dönem izleminde, erken tanı imkânı veren biyokimyasal belirteçlerin kullanımı, miyokard hasarı sonucu oluşabilecek tabloların henüz iskemi aşamasında iken önlenmesinde ve takibinde önemlidir. Hastaların kardiyak cerrahi sırasında ekstrakorporeal dolaşımdan çıkış ve yoğun bakım izleminde oluşabilecek iskeminin dakikalar içerisinde biyokimyasal parametreler ile fark edilebilmesi ve erken müdahelesi hayat kurtarıcı olabilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar; miyokardiyal iskemi durumlarında serum albumin yapısında değişikliklerin oluştuğunu göstermiş, iskemi modifiye albumin isimli bir serum kardiyak iskemi parametresinin bulunmasını sağlamıştır. Serum iskemi modifiye albumin düzeylerinin, koroner arter bypass cerrahisinde, perioperatif ve postoperatif dönemde oluşabilecek miyokardiyal iskeminin takibindeki duyarlılığını ölçmek ve diğer standart kardiyak biyokimyasal iskemi markerları olan, kreatin kinaz izoenzim MB (CK-MB) ve troponin I ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde 07.02.14 ile 01.05.14 tarihleri arasında koroner arter bypass cerrahisi uygulanan 45 hasta dahil edildi. Cerrahi işlem öncesinde, postoperatif 0.saatte, postoperatif dördüncü, yirmidördüncü ve doksanaltıncı saatlerde alınan kan örneklerinden İskemi Modifiye Albumin (İMA) ve kardiyak enzim markerları Troponin I (Tn I) ve Kreatinin Kinaz Miyokard Bandı (CK-MB) arasında karşılaştırma yapıldı. BULGULAR: CABG yapılan 45 hastanın bulgularının istatistiksel olarak değerlendirilmesinde serum İMA düzeylerinde preoperatif ve postoperatif 0. saat değerleri arasında anlamlı fark bulundu. CPB sonrası gelişen iskemiyle beraber anlamlı artış yaptığı saptandı. Revaskülarizasyon sonrası gelişen koroner perfüzyon sonucunda, postoperatif dördüncü saatten itibaren başlangıç seviyelerine geri döndüğü görüldü. Bu sonuç literatür ile uyumlu bulundu.SONUÇ: İzole koroner arter bypass cerrahisi geçirmiş olan hastalarda, İMA düzeyleri erken dönemde artış göstermektedir. IMA düzeyleri, CK-MB ve Troponin I ile karşılaştırıldığında daha erken dönemde zirve değerlere ulaştığı görülmüştür. Muhtemelen; yakın bir gelecekte, miyokard iskemisinin erken tanı ve tedavi protokollerinde; miyoglobin, İMA, CK-MB, troponinler ve C-reaktif protein (CRP) gibi inflamatuvar markerların bazı kombinasyonlarının da dahil olduğu, kardiyak biyomarkerlardan oluşan bir 'multimarker stratejisi'benimsenecektir.
Özet (Çeviri)
Ustunel O., Sensitivity Of Serum Ischemia Modified Albumin In Coronary Arterıal Bypass Surgery, Hacettepe University School of Medicine, Cardiovascular Surgery Thesis, Ankara, 2014 AIM: Determination of new biochemical indicators may contribute to the early diagnosis and treatment of myocardial injury which is frequently seen after cardiovascular surgical procedures. Moreover early detection of such ischemic events particularly after termination of extracorporeal circulation should permit life saving interventions. The studies conducted in recent years have proved occurrence of some alterations in albumin conformation during myocardial ischemic events and they suggested ischemia modified albümin (IMA) as a new cardiac biomarker in ischemia. In this study we aimed to investigate the value of serum ischemia modified albumin in follow up of perioperative and postoperative ischemic events of coronary arterial bypass surgery patients. We also aimed to compare its sensitivity with other well known markers such as CK-MB and troponine I. MATERIAL AND METHOD: 45 patients whom were performed coronary arterial bypass surgery in Hacettepe University Medical Faculty Cardiovascular Surgery department between 07.02.2014 and 01.05.2014 participated in the study. Blood samples were collected in sequence of preoperative, postoperative 0. hour, postoperative 4th hour, 24th hour and 96th Hour. Measurements of IMA, CK-MB and troponine I were performed and compared from these samples. RESULTS: According to comparisons of 45 patients whom were performed coronary arterial bypass surgery, there were statistically significant differences between IMA levels regarding preoperative and postoperative 0. hour. IMA levels were concurrently increased with ischemic events which developed after CPB. By the revascularization of myocardial tissue, IMA levels exhibited a decrease that reached to basal levels by the postoperative 4th hour. These findings were congruent with the literature. CONCLUSION: IMA levels may increase soon after ısolated coronary bypass operations Moreover the rise of IMA occurs more rapidly and reach to peak levels when compared to CK-MB and troponine I markers. Likely in the future a multimarker strategy which involve miyoglobin, İMA, CK-MB, troponines and CRP will be the best approach for early diagnosis and treatment of myocardial ischemia.