Hematopoietik kök hücre nakil alıcılarında pulmoner rehabilitasyonun etkilerinin araştırılması
Effects of pulmonary rehabilitation on hematopoietic stem cell transplantation
  1. Tez No: 396435
  2. Yazar: ZEYNEP ARIBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı hematopoietik kök hücre nakil alıcılarında nakil süresince uygulanan pulmoner rehabilitasyonun solunum fonksiyonları, solunum ve iskelet kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıydı. Çalışmaya 33 hasta dahil edildi. Olgular randomize iki gruba ayrıldı. Tedavi grubundaki hastalara inspiratuar kas eğitimi, mobilizasyona ek olarak aerobik egzersiz eğitimi ve kuvvet eğitimi uygulandı. Kontrol grubunda bulunan tüm hastalar yürüyüşten oluşan standart mobilizasyon programı ve insentif spirometre egzersizleri ile takip edildi. Bireylerin solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi, dispne algılaması ve yorgunluk algılaması değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda pulmoner rehabilitasyon grubunda fonksiyonel kapasite, solunum ve iskelet kas kuvveti değişmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of pulmonary rehabilitation on pulmonary functions, respiratory and muscle strength, functional capasity and quality of life in hematopoietic stem cell transplantation recepients. Thirty three patients were included in this study. These patients were randomized into two groups. Training group followed a program consists of inspiratory muscle training, in addition to mobilisation aerobic exercise training and strength training. Control group were offered the standard mobilization program and incentive spirometry exercises. Pulmonary functions, respiratory muscle strength, functional exercise capasity, peripheral muscle strength, quality of life, physical activity level, dispnea perception and fatigue were assessed. Results showed that in pulmonary rehabilitation group pulmonary functions, respiratory and peripheral muscle strength didn't change (p>0.05).