T2 ağırlıklı manyetik rezonans inceleme (MRİ) ve manyetik rezonans anjiografi (MRA) ile ölçülen arteria basilaris çaplarının karşılaştırılması- retrospektif bir çalışma
A comparison between basilar artery diameters measured at T2 weighted magnetic resonans imaging (MRİ) and magnetic resonance angiography (MRA) - A retrospective study
  1. Tez No: 396438
  2. Yazar: EMRE CAN ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA ALDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
A. basilaris' in radyolojik yöntemler ile gösterilmesi ve bu arteriyel yapıya ait patolojik görünümlerin tanımlanması açısından invazif anjiografi altın standart yöntemdir. A. basilaris dolikoektazisinin tanısıda MRA ve BTA ile invazif anjiografiye benzer ölçümler sağlanabilmektedir. A. basilaris dolikoektazisi tanısında kontrastlı BT ve MRG uygulamalarının değerli bilgiler sunduğu bilinmektedir; ancak literatürde, a. basilaris'in MRG görüntülerde elde edilen çap ölçümleri ile TOF MRA' daki ölçümlerde elde edilen değerlerinin uyumluluğuna yönelik yapılmış yeterli çalışma izlenmemektedir. Çalışmamız sayesinde T2 A serilerde ölçülen a. basilaris çaplarının TOF MRA' da yapılan ölçümlerle karşılaştırılması sağlanmıştır. Bu karşılaştırmalar ışığında, elde edilen verilerin birbirleri ile korele olmakla beraber, T2A serilerde elde edilen verilerin TOF MRA' da elde edilen verilerden istatistiksel olarak anlamlı oranda küçük ölçüldüğü sonucuna ulaşıldı. Bu sonuçlar ışığında, çeşitli tetkikler ile a. basilaris dolikoektazisi tanısını almış hastaların MRG takibinde bu bilgilerin akılda tutulması gerektiği, MRG' de izlenen arteria basilarisdeğişikliklerinin patolojik/anatomik varyasyon olarak değerlendirilmesi sırasında, elde edilen verilerin daha detaylı irdelenmesi gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. Çalışmamız sonucunda elde edilen veriler, a. basilaris dolikoektazisinde, tanı/tedavi/takip sırasında, klinisyenlere yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Invasive angiography is regarded as the golden standard for basilar artery imaging and for defining pathological features with radiological methods. The dolichoectasia of basilar artery can be diagnosed with comparable confidence by both MRA and CTA. It is also known that both contrast enhanced CT and MRI studies provide important information in diagnosing basilar artery dolichoectasia; however, only a few studies about the compatibility of the diameters measured with MRI versus TOF MRA are present. In this study, we compared the diameters measured with MRI to the ones measured with TOF MRA. We found that the two measurements are correlated, though the measurement taken with T2 weighted images were not as statistically significant as the ones taken with TOF MRA. As a result, we reached the following conclusions that will assist physicians with patients that are diagnosed with basilar artery dolichoectasia: (1) when following up a with MRI, the results of above comparison should be taken into consideration, and (2) when studying the pathological and anatomical variation of basilar artery, reporting physician should ensure detailed analysis of data. Present study will help clinicians in diagnosis, treatment, and follow up of patients with basilar artery dolichoectasia.