Lateral Epikondilitli hastalarda farklı fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarının ağrı, fonksiyon ve kavrama kuvveti üzerindeki erken dönem cevaplarının karşılaştırılması
Comparison of short-term effect of conventional physitherapy and rehabilitation on pain, function and grip strength in the rehabilitation of patients with lateral epicondylitis
  1. Tez No: 396439
  2. Yazar: LEYLA SÜMEYYE ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ERASLAN L. Lateral Epikondilitli hastalarda farklı fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarının ağrı, fonksiyon ve kavrama kuvveti üzerindeki erken dönem cevaplarının karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2014. Bu çalışma lateral epikondilitli hastalarda farklı fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarının ağrı, fonksiyon ve kavrama kuvveti üzerindeki erken dönem cevapların karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya ortalama yaşları 49.5 yıl olan 45 gönüllü hasta dahil edildi. Hastalar 15'er kişilik 3 gruba randomize edildi. Birinci gruba 15 seans soğuk uygulama- Transkutaneal Elektriksel Sinir Stimulasyonu (TENS), ikinci gruba ise buna ek olarak kinezyo bantlama uygulandı. Üçüncü gruba ise soğuk uygulama- Ekstrakorporal Şok Dalga Tedavisi (ESWT) haftada 2 seans olmak üzere toplamda 5 seans uygulandı. Her üç gruba ev egzersiz programı önerildi. Hastalar tedavi öncesi ve sonrasında Görsel Analog Skala (GAS) ile ağrı şiddeti, el dinamometresi ile maksimum kavrama kuvveti, Cyriax Dirençli Kas Testi ve Lateral Epikondilit Foksiyon Anketi (PRTEE) ile değerlendirildi ve değişimler kaydedildi. İstatistiksel olarak tedavi öncesi-sonrası farklılıkları gruplar arasında Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney-U Testi, grup içinde ise Wilcoxon Testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
ERASLAN L. Comparison of short-term effect of conventional physitherapy and rehabilitation on pain, function and grip strength in the rehabilitation of patients with lateral epicondylitis. Hacettepe University Institute of Health Sciences Master of Science Thesis in Sport Physiotherapy, Ankara 2014. The purpose of this study was to compare the short term effects of different physiotherapy and rehabilitation programs on pain, function and grip strength in the rehabilitation of patients with lateral epicondylitis. Forty-five patients, mean age 49.5 years, voluntarily participated in the study. Patients were randomly separated into three groups. First group received coldpack-Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) and the second group kinesiotaping in addition to same program. For the third group, was applied coldpack- Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT), two times per week, total five session. Home exercise program was prescribed for all groups. Patients were assessed by Visuel Analog Scale (VAS) for pain intensity, maximum grip strength with hand dynometer, Cyriax Resisted Muscle Test and Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation Scale (PRTEE) at baseline and the end of the treatment and changes were recorded. Kruskal-Wallis, Mann-Whitney-U Tests were applied for determining the statistical significance of pre-post treatment results among the groups and Wilcoxon Test was employed for intergroup results.