Toplu beslenme hizmeti verilen merkezlerde kullanilan el kurutma makinalarinin el hijyeni üzerine etkisinin i̇ncelenmesi
Assessment of the hand hygiene efficacy of the hand dryers used in the food service system centers
  1. Tez No: 396442
  2. Yazar: SERKAN KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Ankara'da yoğun olarak kullanılan 8 alışveriş merkezinin (AVM) toplu beslenme hizmeti verilen katlarında bulunan tuvaletlerde yer alan el kurutma makinalarının el hijyeni üzerine etkisini araştırmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada önce eller hijyenik el yıkama ilkelerine uygun olarak en az 20 saniye süresince yıkanmış ve kurutmadan ellerden sürüntü örneği alınmıştır. Daha sonra kurutma makinalarında 40 saniye süre ile kurutulmuş ellerden ve el kurutma makinalarının hava üfleyen bölümünden (ağız) sürüntü örneği alınmıştır. Ardından makinaların doğrudan hava üfleyen bölümlerinden 40 saniye süre ile hazır besi yerlerine ekim sağlanmıştır. Analiz sonucunda toplam koliform bakteri, ıslak elde (İECCC):0.000 kob/petri, kuru elde (KECC):0.000 kob/petri, havada (HCCC): 3.437 kob/petri ve sürüntüde (SCCC):5.250 kob/petri olarak bulunmuştur. Staphylococcus aureus ise ıslak elde (İEBPA):0.125 kob/petri, kuru elde KEBPA:64.125 kob/petri, havada HBPA:26.375 kob/petri ve sürüntüde SBPA:388.750 kob/petri olarak saptanmıştır. Toplam bakteri sayımı, ıslak elde (PCA):0.687 kob/petri, kuru elde KEPCA:48.750 kob/petri, havada HPCA:35.625 kob/petri, ve sürüntüde SPCA:595.000 kob/petri olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the effect on the hand hygiene of the hand dryers which is placed in the toilets of the food courts food service systems of the 8 shopping centers found in Ankara. In this study first hands washed according to the principles of hygienic hand washing for at least 20 seconds and before drying swab samples were taken from hands and the air blowing point (mouth) of the hand dryer . Then hands were dried for 40 seconds and swab samples were taken again . After then medium plates were placed under the hand dryer for 40 seconds. Mean teria obtained as the result of the agar count were calculated. Total coliform bacteria of the wet hand, dried hand, air blown and the mouth of the dryer were (iECCC):0.000 cfu/petri, (KECC):0.000 cfu/petri, (HCCC): 3.437 cfu/petri, (SCCC):5.250 cfu/petri respectively. Staphylococcus aureus was found in wet hand (iEBPA):0.125 cfu/petri, in dried hand (KEBPA):64.125 cfu/petri, in air blown (HBPA):26.375 cfu/petri, and swap (SBPA):388.750 cfu/petri. Total bacteria count results were (PCA):0.687 cfu/petri in wet hand, (KEPCA):48.750 cfu/petri in dired hand, (HPCA):35.625 cfu/petri in air blown, and SPCA:595.000 cfu/petri in swap samples.