Mastektomi olmuş kadınların beden imajı algıları, kadınlar ve eşlerinin evlilik uyumları ve cinsel doyumları
Body image perceptions of women who had mastectomy, marital adjustment and sexual satisfaction of these women and their husbands
  1. Tez No: 396446
  2. Yazar: GÜLŞAH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ, YRD. DOÇ. DR. DUYGU HİÇDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, meme kanseri nedeniyle mastektomi olmuş kadınların beden imajı algıları, kadınlar ve eşlerinin evlilik uyumları ve cinsel doyumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara İli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan tıbbi onkoloji polikliniği ve gündüz tedavi ünitesine sahip 4 hastanede 5 Şubat-8 Temmuz 2015 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 87 kadın ve eş ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak,“Kadın Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Eş Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Vücut Algısı Ölçeği”,“Çiftler Uyum Ölçeği”ve“Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği Kadın ve Erkek Formu”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Wilcoxon Testi, Spearman Korelasyon Analizi ve Çoklu Adımsal Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive and analytic study to define body image perceptions of women who had mastectomy due to breast cancer, dyadic adjustment and sexual satisfaction of these women and their husbands. Research was performed with 87 women and their husbands who met the inclusion criteria for the study, between the dates of February 5, 2015- July 8, 2015 at the four hospitals which are located in the Ankara City Metropolitan Municipality borders and have medical oncology outpatient clinic and day treatment unit.“Women Introductory Information Form”,“Husband Introductory Information Form”,“Body Cathexis Scale”,“Dyadic Adjustment Scale”and“Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction Scale-Female and Male Form”, were used as data collection tools. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Wilcoxon Test, Spearman Correlation Analysis and Multiple Stepwise Linear Regression Analysis were used for the statistical analysis of data.