Sağlıklı bireylerde bitter çikolatanın kan glikoz ve insülin düzeyleri üzerine etkisi
The impact of dark chocolate on blood glucose and insulin level in healthy individuals
  1. Tez No: 396445
  2. Yazar: İLKER PAZARBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASLI AKYOL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, sütlü ve bitter çikolatanın tek seferde tüketiminin kan glikoz ve insülin yanıtlarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya toplam on beş sağlıklı ve ideal ağırlıkta kadın birey katılmıştır. Besin tüketim sıklığı formu uygulanmış ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı araştırmacı tarafından bireylerden alınmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri çalışmacı tarafından alınmıştır. Bireylere Beck Depresyon Ölçeği uygulanmış ve skoru 8 puanın üstünde olan bireyler çalışmaya dahil edilmemiştir. Bireylere sütlü ve bitter uygulama esnasında 0. 15. 30. 60. 90. 120. ve 180. dakikalarda vizüel analog skala uygulanmış ve iştah durumları incelenmiştir. İki uygulamada elde edilen 0. 15. 30. 60. 90. 120. ve 180. dakika kan glikoz değerleri ile 0. 60. 120. ve 180. dakika insülin değerleri karşılaştırılmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 24.1±3.1 yıldır. Bireylerin sütlü ve bitter uygulamada uygulama içi glikoz değerlerinin ve insülin değerlerinin zamana göre değişimi anlamlıdır (p0.05), 60. (p>0.05), 90. (p>0.05) dakikalarda düşük; 0. (p>0.05), 15. (p0.05) ve 180. (p0.05) ve 120. (p>0.05) dakikalarda düşük; 0. (p>0.05) ve 180. (p0.05). Bitter çikolata uygulamasının kan glikoz ve insülin yanıtlarını düşürücü etkisi bu çalışmada gösterilememiştir. İleri dönemde daha uzun süreli, daha fazla katılımcının yer aldığı ve test yiyecekleriyle alınan kakao ve besin ögesi miktarlarının eşitlendiği çalışmaların yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare blood glucose and insulin levels after consumption of milk (MC) and dark (DC) chocolate. Fifteen healthy and optimal weight individuals were acquired in the study. Food frequency questionnaire and 24-hour food recall record was performed by the investigator. Anthropometric measurements was recorded. Beck depression scale was performed to individual and the ones whom score was over 8 wasn't taken in the study. Visual analog scale (VAS) scores during MC and DC chocolate administration at 0th, 15th, 30th, 90th, 120th and 180th minutes, was performed and compared. In both administrations, glucose levels at 0th, 15th, 30th, 90th, 120th and 180th minutes and insulin levels at 0th, 60th, 120th and 180th minutes were analyzed and compared. The mean age of individuals was 24.1±3.1 years. Changes in glucose and insulin levels due to the time in both administrations were statistically significant (p0.05), 60th (p>0.05), 90th (p>0.05) minutes were lower; at 0th (p>0.05), 15th (p0.05) and 180th (p0.05) and 120th (p>0.05) minutes were lower; at 0th (p>0.05) and 180th (p0.05). The difference between areas under the curve (AUC) of insulin levels due to time in both administration was found insignificant (p>0.05). In the future, studies that lasts for a longer period, with more individuals and that equals nutrients in test foods must be performed for more clear results.