Duchenne musküler distrofi'li çocuklarda baş-boyun kas kuvvetinin fonksiyonel bağımsızlık seviyesine etkisi
Effects of head and neck muscle strenght on functional independence level in children with duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 396447
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı, Duchenne Musküler Distrofi (DMD)'li çocuklarda baş-boyun kas kuvvetinin fonksiyonel bağımsızlık seviyesine etkisini incelemektir. Çalışmaya Brooke Fonksiyonel sınıflamasına göre 1-3 seviyedeki yaş ortalaması 89,3±18 ay olan 40 DMD'li çocuk dahil edildi. Kontrol grubunda boyun fleksiyon kas kuvveti 3 ve 3'ün üstü değerde olan 20, çalışma grubunda ise boyun fleksiyon kas kuvveti 3'ün altında değer alan 20 DMD'li çocuk yer aldı. Olguların demografik bilgileri kaydedildi. Olguların fonksiyonel durumlarının değerlendirilmesinde manuel kas testi, ayak bileği eklem hareket açıklığı, düşme sıklığı, 6 dakika yürüyüş testi (6DYT), Northstar Ambulasyon Değerlendirmesi (NSAA), Brooke fonksiyonel sınıflaması, süreli performans testleri (SPT), Pediatrik Fonksiyonel Uzanma Testi (PFUT), PedsQL yaşam kalitesi ölçeği (Pediatric Quality of Life Inventory-Neuromuscular Module), New York Postür Değerlendirmesi (NYPR) kullanıldı. Çalışmanın sonucunda kontrol grubunda çalışma grubuna göre 6DYT'de yürüme mesafesinin daha uzun (p≤0.001), NSAA'nın daha yüksek (p≤0.001), NPYR sonuçlarının daha iyi (p≤0.001), Booke klinik değerlendirmesinden aldığı değerin daha yüksek (p≤0.001), SPT'nin sırtüstü yatıştan ayağa kalkma süresinin daha kısa (p≤0.004), düşme sıklığının daha az (p≤0.001) olduğu sonuçlarına varıldı. Bu çalışma, boyun fleksör kas kuvvetinin DMD' li çocukların fonksiyonel düzeyinin belirlenmesinde klinik olarak önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of head and neck muscle strenght on functional independence level in children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD). Fourty children with DMD whose mean age were 89,3±18 month and functional levels were between 1-3 according to Brooke Functional Classification were included in the study. Twenty children whose neck muscle strength was equal of 3 and more than 3 were included in the control group and twenty children whose neck muscle strength was equal of less than 3 were included in the study group. Demographic characteristics were recorded. Manuel muscle testing, Range of motion of ankle joint, 6 Minute Walk Test (6MWT), Northstar Ambulatory Assessment Scale (NSAA), Brooke functional classification, Timed performance tests (TPT), Pediatric Functional Reach test (PFRT), Frequency of falling , PedsQL (Pediatric Quality of Life Inventory), New York Posture Rating Scale (NYPR) were used to assess functional status of DMD children. In the end of the study, 6MWT distances were longer (p≤0.001), score of NSAA was higher (p≤0.001), Score of NYPR was higher (p≤0.001), Level of Brooke Functional classification was better (p≤0.001), Time of rising from floor was less (p≤0.004), frequency of falling was less (p≤0.001) than the study group in control group. This study results showed that the strength of neck flexors could be a clinically important determinant for functional level of children with DMD.