Ratlarda maternal düşük kaliteli protein diyetinin gebeliğe adaptasyon, fetal gelişim ve plazma amino asit profili üzerine etkisi
Effect of maternal low quality protein diet on maternal adaptation to pregnancy, fetal growth and development and plasma amino acid profile
- Tez No: 396466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma maternal düşük kaliteli protein diyetinin gebeliğe adaptasyon, fetal gelişim ve laktasyon dönemi sonunda anne ve yavruların plazma serbest amino asit konsantrasyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. 9-11 haftalık 13 adet Wistar türü dişi rat randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Gebelik ve laktasyon süresince kazein grubu (n=6) %20 oranında kazein proteini içeren bir diyetle, buğday gluteni grubu (n=7) ise düşük kaliteli protein diyeti (%20 buğday gluteni proteini) ile ad libitum beslenmiştir. Gebelik ve laktasyon dönemi süresince hafta içi her gün maternal vücut ağırlığı ve yem tüketimi ölçülmüştür. Her batından randomize olarak 4 yavru ayrılmış ve diğer yavrulara ötanazi uygulanmıştır. Laktasyon dönemi sonunda tüm annelere ve her batından 2 yavruya ötanazi uygulanmış ve kan ve doku örnekleri (karaciğer, beyin, böbrekler ve kalp) alınmıştır. Maternal ve yavruya ait plazma serbest amino asit profili EZ: faast amino asit kiti kullanılarak gaz kromatografi cihazı ile belirlenmiştir. Gebeliğin son haftasında buğday gluteni grubunda (BG) yer alan ratların besin tüketiminin ve ağırlık kazanımının kazein grubundan (K) önemli düzeyde daha düşük olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of maternal low quality protein diet on maternal adaptation to pregnancy, fetal growth and maternal and fetal plasma free amino acid profile at weaning. Thirteen, 9-11-week old virgin female Wistar rats mated and were randomly divided into two groups fed casein (C: 20% casein protein; n=6) and low quality protein diet (WG: 20% wheat gluten protein; n=7) ad libitum. Maternal food intake and body weight were recorded daily during pregnancy and lactation. All dams and 2 offspring from every dam were euthanized at the end of lactation. Blood and tissue samples were taken and organ weights (liver, brain, kidneys and heart) were recorded. Maternal and fetal plasma free amino acid profile were determined using Ez:faast amino acid kit by GC (gas chromatography). It was determined that weight gain and food intake was significantly lower in experimental group than control group at the third week of pregnancy (p0.05).