Nonspesifik boyun ağrılı bireylerde fizyoterapinin median sinir nörodinamik test sonuçlarına etkisi
The effect of physiotherapy on the results of median nerve neurodynamic test in nonspecific neck pain patients
  1. Tez No: 396465
  2. Yazar: SEVAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, nonspesifik boyun ağrılı bireyler ile sağlıklı bireylerin median sinir nörodinamik test sonuçlarının karşılaştırılması ve nonspesifik boyun ağrısı (NBA) olan gruba uygulan fizik tedavi programının nörodinamik test sonuçlarına etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışmaya NBA tanısı olan 30 birey (yaş ortalaması 40.40±10.65 yıl) ve 28 sağlıklı birey (yaş ortalaması 36.27±8.97 yıl) dahil edildi. Çalışmada grupların demografik bilgileri kaydedildi. Basınç ağrı eşiği, eklem hareket açıklığı, depresyon düzeyi, yaşam kalitesi, postürü ve median sinir hassasiyeti değerlendirildi. Boyun ağrılı grupta, bu değerlendirmelere ek olarak ağrı şiddeti ve özür düzeyine de bakıldı. Değerlendirmeler NBA'lı grupta 3 haftalık fizik tedavi programının öncesi ve sonrası, sağlıklı grupta ise ilk ve ikinci değerlendirme arasına 3 hafta bekleme süresi konularak yapıldı. Median sinir hassasiyetini değerlendirilen Üst Ekstremite Nörodinamik Testi1 (ULNT1) sırasında, NBA'lı bireyler (%50) sağlıklı bireylere (%21) göre daha erken basamaklarda semptom bildirdi, daha farklı duyusal cevaplar verdi (NBA %53 ağrı ve %33 gerginlik, sağlıklı %64 gerginlik ve %18 ağrı) ve dirsek ekstansiyon açıları daha kısıtlı bulundu (p=0.032). Ayrıca NBA'lı grubun servikal fleksiyon, lateral fleksiyon (sağ-sol) değerlerinin daha kısıtlı, dominant ve non-dominant taraf basınç ağrı eşiği değerlerinin daha düşük, depresyon düzeylerinin daha yüksek, yaşam kalitelerinin daha düşük olduğu bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the results of median nerve neurodynamic test between subjects with nonspecific neck pain and healthy subjects and investigate the effects of physical therapy program on the results of median nerve neurodynamic test that was applied to nonspecific neck pain subjects. 30 subjects (the average age 40.40±10.65) with a diagnosis of nonspecific neck pain and 28 healthy subjects (the average age 36.27±8.97) were included in this study. Demographic properties were recorded and pressure pain threshold, range of motion, level of depression, quality of life, posture and sensitivity of median nerve were assessed in both groups. In addition, pain severity and level of disability were assessed in nonspesific neck pain subjects. The assessments were applied twice, before and after 3 weeks of the treatment process in nonspesific neck pain subjects and with a 3-week interval in healthy subjects. Subjects with nonspecific neck pain reported first sensation at an earlier stage ( %50 of neck pain subjects, %21 of healthy subjects), had different sensations ( %53 of neck pain subjects reported pain anhyd %33 of stretch, %64 of healthy subjects reported stretch and %18 of pain) and their elbow extension angle was found to be more limited (p=0.032) compared to the healthy subjects during the Upper Limb Neurodynamic Test 1 (ULNT1) that assessing the sensitivity of the median nevre. It was found more limited cervical flexion, cervical right and left lateral angles, decreased dominant and non-dominant side pressure pain threshold, increased depression level decreased quality of life in nonspesific neck pain subjects compared to the healthy subjects (p0.05).