Çocuklarda periferik venöz kateterizasyona bağlı gelişen lokal komplikasyonların ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of local complications and related factors of peripheral venous catheterization in children
- Tez No: 396467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırma çocuklarda periferik intravenöz kateter uygulamasına bağlı gelişen lokal komplikasyonların ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Bölüm 34 ve Bölüm 36'da yatarak tedavi olan, 24 saatten daha uzun süreli yatış planlanan, periferik damar içi sıvı veya tedavi alan, onayları alınan ve ebeveynleri tarafından onam verilen 100 çocuk oluşturmuştır. Araştırmanın uygulaması 03 Şubat - 17 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Hastaya ve Hastalığına İlişkin Veri Toplama Formu”ve“Periferik İntravenöz Damar Kateterizasyonu Gözlem Formu”kullanılarak toplanmıştır. Çocuklarda periferik intravenöz kateter uygulaması sonucu %72.0 (n=72) oranında infltrasyon, %6.0 (n=6) oranında flebit, %22.0 (n=22) oranında mekanik komplikasyon geliştiği belirlenmiştir. Çocukların özelliklerine göre gelişen komplikasyon türleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Periferik venöz kateter uygulaması sonucu oluşan tüm flebit vakalarının kateter bölgesi tespit edilmeyen çocuklarda görüldüğü belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları ışığında alt ekstremite ve diğer alanlarında daha sık infiltrasyon görülmesi nedeniyle bu bölgelerin periferal intravenöz kateterizasyon için tercih edilmemesi ve kateter bölgesinin tespiti için daha etkin uygulamaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate developing local complications which are related to application of peripheral intravenous catheters in children and assessing the affecting factors. The population of the sample of research studies include 100 children admitted into wards 34 and 36 of Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children's Hospital and receiving treatment and who were planned to stay in the hospital and to receive peripheral intravenous fluid or medication for more than 24 hours. Consents were obtained from the patient's parents. The research sampling was conducted between 03 of February and 17 of May 2015. The research data is developed by the researchers and collected using“Patients and disease related data collection form”and“Peripheral Intravenous vein Catheterization Observation Form”. Application of peripheral intravenous catheters in children was determined to have resulted in 72.0% (n = 72) infiltration, 6.0% (n = 6) phlebitis and 22.0% (n = 22) mechanical complications among the study participants. There was no statistically significant difference between types of complications according to the characteristics of children (p>0.05). Phlebitis has been shown to occur in children whose catheter was not splinted. In the light of study findings, it has been proposed that due to the more often infiltration in the lower extremity area and other area, these areas not be preferred for peripheral intravenous access; rather a more efficient application for splinting of the catheter area should be preferred.