Suç işleyen ve işlemeyen kadın şizofreni hastalarının klinik ve sosyodemografik özelliklerinin karşılaştırılması, suç işleme açısından risk faktörlerinin belirlenmesi
Assesment of clinical and sociodemographic characteristics of female patients with schizophrenia according to their crime commitment and todetermine risk factors
- Tez No: 396474
- Danışmanlar: DOÇ. FATİH ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda suç işleyen ve suç işlemeyen şizofreni tanılı kadın hastalarda klinik ve sosyodemografik açıdan farklılıklar bulunduğunu, belirli faktörlerin suç işleme riskini arttırdığını düşünmekteyiz. Bu amaçla suç işlemiş ve suç işlememiş kadın hastaların klinik ve sosyodemografik açıdan karşılaştırılması ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamıza, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri biriminde işledikleri suç nedeniyle gözlem ya da koruma ve tedavi amacıyla yatırılan 60 şizofreni tanılı kadın hasta ile hastanemizin genel psikiyatri servislerinde yatarak tedavi gören, adli suç kaydı olmayan 60 şizofreni tanılı kadın hasta sosyodemografik özellikleri, hastalığa ilişkin bilgileri, klinik özellikleri, dürtüsellik ve aile desteği yönünden karşılaştırılmış, suç işlemiş olgularda suça ait özellikler incelenmiş, dürtüsellik-suç ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmamıza her iki grupta en az 10 yıllık hastalık öyküsüne sahip hastalar alınmıştır. BULGULAR ; Çalışmamızda kadın şizofren olgularda erkek şizofren olgularla benzer şekilde bekar olma, mesleğinin olmaması, sosyal güvencenin bulunmaması gibi sosyodemografik verilerin suç işleme riskini arttıran faktörler olduğu saptanmıştır. Klinik açıdan PANSS ölçeği toplam puanı, pozitif belirtiler, negatif belirtiler ve genel psikopatoloji alt boyutları, SAPS ölçeği varsanılar ve pozitif formal düşünce alt boyutları puanları suç işlemiş olgularda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Suç işlemiş olguların daha çok hastane yatışı olduğu, tedavi uyumunun bozuk olduğu, içgörüsünün daha az olduğu belirlenmiştir. Dürtüsellik açısından Barrat Dürtüsellik Ölçeği toplam puanı, alt skala puanları suç işlemiş olgularda anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Aile işlevini değerlendirmek amacıyla yaptığımız Aile Değerlendirme Ölçeği verilerine göre aile desteği açısından gruplar arasında fark saptanmamıştır. SONUÇ:Suç işleyen kadın şizofreni olguları sosyodemografik ve klinik özellikler ve dürtüsellik açısından suç işlemeyen kadın şizofreni olgularından farklılık göstermektedir. Şizofreni tanılı kadın hastalarda suç işlememenin önlenmesinde farklılık gösteren bu özelliklere ilişkin müdahaleler yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:This study considered that offenders and non-offenders female patients diagnosed with schizophreniaare different in terms of socio-demographic and clinical features. It is also suspected that some specific factors increase the potential of crime commitment. The aim of this study is to compare offenders and non-offenders female patients in view of socio-demographic and clinical features, and to determine risk factorsrelated to crime commitment. MATERIAL and METHOD: In this study, 60 convictedfemale schizophrenia patients being under surveillance or protection and receiving treatment in Bakırköy Research and Traning Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, Forensic Psychiatry Department were compared with 60 female with schizophrenia patients having no record of previous conviction and receiving treatment in general psychiatry services of the hospital. The comparison parameters were socio-demographic properties, psychopathy-related features, clinicalfeatures, impulsivity, and family support.The characteristics of the crime, and impulsivity-crime relationship were also investigated. The study included patients having at least ten-year psychopathy history. RESULTS:Similar to the male cases; socio-demographic data such as: singleness, unemployment, having no social security increased the risk of crime commitment factors for female patients.In view of clinical features; PANSS-scale total point, positive and negative symptoms and general psychopathology sub-dimensions, SAPS-scale hallucinations, and positive formal mind sub-dimension points of the offenders were found significantly higher than non-offenders. It was observed that offender cases had more tendencies for having treatment in hospital, treatment compatibility disorder and having less insight. Barrat impulsivity scale total point and sub-scale points were determined as higher at statistically significant level in case of offenders patients. The study indicated that offender patients were more impulsive than non-offender ones. Family Evaluation Scale dataobtained to determine the function of family indicated that no statistically significant difference was observed between the two groups in terms of family support. CONCLUSION:This study showed thatfemale offenders withschizophrenia are different than female non-offenders with schizophrenia in terms ofsocio-demographic properties, clinical features and impulsivity. Treatment or improvement of these features can be useful for the crime commitment prevention of female patients with schizophrenia.