Parkinson hastalarının serum ürik asit seviyelerinin L-DOPA tedavisi ve hastalık evreleriyle ilişkisinin araştırılması
Association of serum uric acid levels with the L-DOPA treatment and disease progression in parki̇nson's disease pati̇ents
  1. Tez No: 396473
  2. Yazar: EUGENİU VİERU
  3. Danışmanlar: DR. AYHAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Parkinson hastalarının serum ürik asit (ÜA) seviyelerin L-Dopa tedavisi ve hastalık evreleriyle ilişkisinin araştırılması planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamıza Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hareket Bozuklukları Polikliniğinden İdiyopatik Parkinson Hastalığı (İPH ) tanısı ile takip edilen 80 hasta ile yaş ve cins açısından benzer 80 sağlıklı birey alındı. Hastalar, L – Dopa tedavisi alanlar ve L- Dopa tedavisi almayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. İPH olanlar Hoehn-Yahr evrelemesine göre değerlendirilerek, iki gruba ayrıldı. Erken evre: evre 1 olan hastalar, Geç evre: Evre 2 ve üzeri olan hastalar olarak kabul edildi. Hasta ve kontrol grubunun serum ÜrikAsit (ÜA) seviyelerine bakıldı. Serum ÜA seviyesi ile hastalık evrelerinin ve L-Dopa tedavisinin ilişkisi incelendi. BULGULAR: İPH hastalarının ÜA seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptandı (p= 0,000). L- Dopa tedavisi almayan hastaların ÜA seviyeleri L- Dopa tedavisi alan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p= 0,000). Ayrıca, erken evre İPH hastaların evre 2 ve üzeri olan hastalara göre ÜA seviyesi istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p= 0,000). SONUÇ: Çalışmamızın sonucunda, parkinson hastalığının progresyonu ile ÜA seviyesi arasındaki ilişki olduğunu gösterildi. Endojen anti-oksidan olan ÜA'in Parkinson hastalığın patogenezinde yer alan oksidatif stresi azaltarak neuro-protektif rolü olabileceği ve PH'nın koruyucu tedavisinde bir seçenek olarak kullanabileceği düşünüldü. ANAHTAR KELİMELER: Antioksidan, Evre,L-dopa,İdiyopatik Parkinson hastalığı, Ürik asit,
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: This study aimed to evaluate whether the serum Uric Acid (UA) level was associated with the disease progression and L-Dopa treatment in Parkinson's Disease (PD) patients. METHODS:Eighty Idiopatic Parkinson's Disease (İDP) patients followed in Bakirkoy Psychiatry and Neurology Research and Training Hospital and age and sexually similar 80 healthy people serum UA levels were measured. İDP patients were divided according to pharmaceutical treatment into two subgroups. First group was consisted of İPD Patients who used L-Dopa treatment and second group İPD Patients who did not use L-Dopa. İPD patients were divided into two subgroups according to Hoehn and Yahr (H&Y) scale. First group consisted of İDP patients scaled at first stage and second group included İDP patients scaled at 2 stage ande upper. RESULTS: İDP patients were found to have significantly lower levels of serum UA than controls (p= 0,000). Differences between İPD patients according to pharmaceutical treatment, the serum UA levels were gradually reduced in group which used L-Dopa treatment (p= 0,000). According to PD stages, the serum UA levels were gradually reduced in İDP patients at second stage and upper (p= 0,000). CONCLUSION: Association of serum UA levels and PD disease progression was found. Serum UA levels may lead to endogen antioxidant capacity which could decrease the oxidative stress in patogenesis of Parkinson Disease. As a result of our study, UA could play a neuro-protective role and may be a treatment option in Parkinson's Disease. KEY WORDS: Antioxidant, Idiopathic Parkinson's Disease, L-dopa, Stage, Uric acid