Romatoid artritte Neuroserpin'in rolü
The role of Neuroserpin in rheumatoi̇d arthritis
- Tez No: 396478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL GÜROL ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Romatoid artrit (R.A), yetişkin nüfusunun% 1 ila % 2'sini etkileyen önemli bir otoimmun hastalıktır. Neuroserpin (N.S) doku plazminojen aktivatör (t-PA) inhibitörü olan serin proteaz inhibitörüdür. tPA matriks metalloproteinazları (MMPler), özellikle MMP-9'u aktifleyebilmektedir. MMP-9'un anormal upregülasyonu kan beyin bariyerini çevreleyen bazal lamina proteinleri, sıkı bağlantı komplekleri ve ekstraselüler matriks degredasyonu ile oluşan kan beyin bariyerinin bozulması ile bağlantılır. Patolojik bazı hastalıklarda, MMP-9 ekspresyonu yükselmekte ve claudin-5 (Cld-5) ekspresyonunu azalmaktadır. Bu çalışmada R.A'lı hastalarda hastalığın klinik aktivitesi ile N.S, Cld-5 ve MMP-9 arasındaki ilişki araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Seçilen hastalar daha sonra kendi DAS-28 puanlarına göre dört gruba ayrıldı: remisyon grubu (R.G), 16 hasta (DAS-28 2,6-3,2); orta hastalık aktivitesi grubu (O.H.G), 28 hasta (DAS-28> 3,2-5,1); yüksek hastalık aktivitesi grubu (Y.H.G), 15 hasta (DAS-28> 5.1). On sağlıklı birey (S.B) kontrol olarak belirlendi. BULGULAR: Elde edilen veriler ilk defa Cld-5, MMP-9 ve N.S düzeylerinin sağlıklı bireylere göre R.A hastalarında anlamlı ölçüde farklı olduğunu (sırasıyla p = 0.035, 0.026 ve 0.014, sırasıyla) göstermektedir. SONUÇ: Kısacası çalışmamız R.A'da hastalık aktivitesi ve endotel fonksiyon/disfonksiyon biyobelirteçleri arasında farklı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu bozukluğun nasıl ve niçin meydana geldiği tam olarak anlaşılmamaktadır. Plazmadaki N.S, MMP-9 ve Cld-5 ekpresyonu ile ilgili daha çok veriye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Rheumatoid arthritis (R.A) is a major autoimmune disease affecting 1% to 2% of the adult population. Neuroserpin (N.S) is a serine protease inhibitor and member of the serpin family that acts as an inhibitor of protease tissue plasminogen activator (t-PA). tPA can also activate matrix metalloproteinases (MMPs), specifically MMP-9. Abnormal upregulation of MMP-9 has been linked to blood brain barrier (BBB) disruption by extracellular matrix degradation, basal lamina proteins, and tight junctions surrounding the BBB. In pathological some diseases, MMP-9 expression levels increase and decreased expression of Cld-5. The present study investigated the relationship between N.S and Cld-5, as well as MMP-9, with respect to clinical activity of disease in patients with R.A MATERIAL AND METHOD: Selected patients were then divided into four groups based on their DAS-28 scores: remission group (R.G), 16 patients (DAS-28 < 2.6); low disease activity group (H.H.G), 16 patients (DAS-28 > 2.6–3.2); moderate disease activity (O.H.G), 28 patients (DAS-28 > 3.2–5.1); high disease activity group (H.H.G), 15 patients (DAS-28 > 5.1). Ten healthy subjects (S.B) served as controls. FINDINGS: Our results demonstrate, for the first time, that Cld-5, MMP-9, and N.S levels are significantly different in R.A patients relative to healthy subjects (P = 0.035, 0.026, and 0.014, respectively). RESULT: In brief, our study demonstrates differential associations of endothelial function/dysfunction biomarkers and disease activity in R.A How and why this impairment occurs is not fully understood, and more data regarding N.S, MMP, and Cld-5 expression in plasma are warranted.