Hemşirelerin palyatif bakım hakkındaki bilgi düzeyleri ve ölmekte olan hasta bakımına ilişkin tutumları
The knowledge level of nurses about palliative care and their attitudes toward care of the dying patient
  1. Tez No: 396479
  2. Yazar: AHMET SEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bulaşıcı olmayan hastalıkların görülme oranlarının artması, yaşam sürelerinin uzaması ve tanı/tedavideki ilerlemeler nedeniyle son yıllarda palyatif bakım önemli bir gereksinim haline gelmiştir. Palyatif bakım ölmekte olan hasta bakımını da kapsayan çok boyutlu bir kavramdır. Bu çalışmanın amacı Palyatif Bakım Bilgi Testi'nin (PBBT) Türkçe formunun, geçerli ve güvenilir bir araç olup olmadığını incelemek ve hemşirelerin palyatif bakım hakkındaki bilgi düzeyleriyle ölmekte olan hasta bakımına ilişkin tutumlarını belirlemektir. GEREÇ YÖNTEM: Metodolojik, tanımlayıcı ve kesitsel özellikte planlanan çalışma, Kasım 2014-Nisan 2015 tarihleri arasında, Kurum izni ve etik kurul onayı alındıktan sonra, Sakarya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı üç hastanede çalışan 350 hemşireyle yapıldı. Sosyodemografik özellikleri içeren tanıtım formu, Frommelt Ölmekte Olan Bireye Bakım Vermeye İlişkin Tutum Ölçeği (FATCOD) ve PBBT ile toplanan verilerin analizi bilgisayar ortamında geçerlik ve güvenirlik analizleri, yüzdelik, ortalama, Mann Whitney U, Kruskall Wallis-H ve Pearson's korelasyon testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Palliative care has become an important necessity due to the increase in the rate of incidence of non-infectious diseases, and an increase in life expectancy and also advances in diagnosis and treatment. Palliative care is a multidimensional concept including care of the dying patient. The aim of this study is to examine whether the Turkish form of Palliative Care Knowledge Test (PBBT) is a valid and reliable tool or not and to determine the knowledge level of nurses about palliative care and their attitudes toward care of the dying patient. MATERIAL AND METHOD: This methodological, descriptive and cross-sectional study was carried out on 350 nurses working in three different hospitals under Sakarya Association of Public Hospitals between the dates of November 2014 and April 2015 after obtaining the institutional permit and the approval of ethics committee. Analysis of data obtained by self-description form regarding socio-demographic attributes, PCKT and the Frommelt Attitude toward Care of the Dying (FATCOD) Scale was carried out in a computer environment by using the reliability and validity analysis, percentage, mean, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis-H and Pearson's correlation test.