Asthenospermia hastalarında ketotifen'in in vitro sperm motilitesine etkisinin araştırılması
The effect of ketotifen on the in vitro sperm motility of asthenospermic patients
  1. Tez No: 396477
  2. Yazar: OĞUZHAN BULDUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUREDDİN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Üroloji, Histology and Embryology, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada astenospermia hastalarında ketotifenin sperm motilitesi üzerine in vitro etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. 40 adet astenospermia hastasının örnekleri kontrol ve deney olmak üzere iki gruba ayırıldı; Kontrol grubu: astenospermia+kontrol solüsyonu (n:40), Deney grubu: astenospermia+0,24 mM ketotifen solüsyonu (n:40). Solüsyonlar semen örneklerine 1:1 oranında ilave edilerek pipetaj yapıldı. 10 μl semen-solüsyon karışımı Makler kamarasına konularak kare sistemi gözetilerek sperm sayımı yapıldı. Bulunan sayısal değerler ileri hareket, yerinde hareket ve hareketsiz olmak üzere 3 grup altında not edildi. Vitalite skorlama için semen yayması gerçekleştirilerek EosinY-Nigrosin boyama tekniği uygulandı ve ışık mikroskop altında değerlendirildi.Işık mikroskobik olarak Makler kamarasında yapılan gözlemler sonucu kontrol grubu ile deney grubu arasında progresif motilite yönünden yapılan karşılaştırmalarda kontrol grubuna oranla deney grubu sperm motilitelerinde artış tespit edildi. Kontrol grubu içerisindeki nonprogresif sperm sayısının deney grubunda azaldığı gözlendi. Hareketsiz (immotil) olup ölü olmayan spermlerin ise belirli bir süre sonra nonprogresif, daha sonra da progresif hareket kazandıkları görüldü. Vitalite yönünden yapılan karşılaştırmalarda ise kontrol ve deney grupları arasında bir fark saptanmadı. Astenospermia hastalarında in vitro ketotifen kullanımın deney grubunda kontrol grubuna oranla progresif motil sperm sayısını anlamlı olarak arttırdığı gözlenirken, iki grup arasında yapılan vitalite değerlendirmesinde ketotifen maddesinin sperm vitalitesine olumsuz bir etkisi olmadığı gözlenmiş, motiliteyi arttırırken toksik olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to examine the effect of ketotifen on sperm motility in vitro in asthenospermic patients. The samples of 40 astenospermia patients were divided into two groups as control and experimental groups; control group: asthenospermic+control solution (n:40), experimental group: asthenospermic+0,24 mM ketotifen solution (n:40). Solutions were added to semen samples 1:1 ratio by pipeting. 10 μl semen solutions were put on the Makler chamber and were counted via square system. The quantified numbers were noted as 3 groups; progressive motile, non-progressive motile and immotile. Vitality scoring of the semen smear was performed by using Eosin-Nigrosin staining technique and the cells were observed under the light microscope. When we compared the progressive motility of the experimental and control group under the light microscope on the Makler, we have found that there was an increment in the sperm motility in the experimental group compared to control group. The non-progressive sperm number was observed to be decreased in the control group. We have also observed that the immotile as well as vital sperms became non-progressive in time and then they gained the progressive motility. When we compared the vitality of sperms, we did not detect any difference between control and experimental group. We observed that the ketotifen application to the asthenospermic patients increased the progressive motile sperm numbers significantly in experimental group compared to control group. Furthermore, it has been stated that the ketotifen did not have toxic effects on the vitality of sperms while it was increasing the motility.