Beylikova'da orta yaş kadınlarda menopoz semptomları sıklığı, menopoz bilgi düzeyi ve sağlık eğitiminin menopoz semptomları üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
The frequency of menopausal symptoms, knowledge level about menopause and effectiveness of a health education intervention in middle age women in beylikova
  1. Tez No: 396500
  2. Yazar: TUĞÇE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
u çalışma, Beylikova ilçe merkezinde yaşayan 40-64 yaş grubu kadınlar arasında menopoz semptom sıklığının saptanması, menopozla ilişkili olduğu düşünülen bazı değişkenlerin incelenmesi, menopoz hakkında bilgi ve tutumların ölçülmesi ile menopoz semptomları üzerine yapılacak sağlık eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. İki aşamadan oluşan bu çalışmanın, birinci aşamasında hedef kitleyi oluşturan kadınlardan menopoz semptomları, menopoz bilgi düzeyi ve menopoza yönelik tutumları ile ilgili veriler toplanmıştır. İkinci aşamasında ise veri toplama sırasında vazomotor semptomları var olan kadınlara menopoz ile ilgili bilgiler ve semptomlardan korunma yollarını içeren önceden hazırlanmış bir eğitim programı uygulanmıştır. Yapılan eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi için 30-45 gün sonra, etkinliğe katılan kadınlara evlerinde tekrar ulaşılarak menopoz semptomları, menopoz bilgi düzeyi ve menopoza yönelik tutumları tekrar değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki 310 kadında ciddi menopozal semptom sıklığı %41.9 olarak saptanmıştır. Kadınların %68.1'inde ciddi somatik semptomlar, %74.8'ünde ciddi psikolojik semptomlar, %38.1'inde ise ciddi ürogenital semptomlar vardı. Müdahale sonrasında Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeğinin somatik, psikolojik alt boyutlarında ve toplam puanlarda azalma olduğu saptanmıştır. Menopoz ile ilgili bilgi düzeyinde, menopoz tutum değerlendirme ölçeğinin pozitif duygusal ve negatif duygusal altboyutlarında olumlu değişim gözlenmiştir. Menopozal semptomların algılanan şiddetinin, menopoz ile ilgili bilgi ve tutum düzeyinin olumlu yönde değiştirilebilmesi için sağlık eğitimi düşük maliyetli ama etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Study aimed to determine the frequency of menopausal symptoms and related factors, to examine knowledge and attitude about menopause and effectiveness of a health education intervention for women between the ages of 40-64 in Beylikova. In the first stages of the study, data about menopause symptoms, knowledge and attitude were collected. In the second stage, health education including information about menopause and coping strategies for menopausal symptoms were given to women with vasomotor symptoms. To assess effectiveness of health education intervention, women, who participate to health education, were visited again in their home after 30-45 days. Data about menopause symptoms, knowledge and attitude were collected again. Of the 310 women in this study group, the frequency of severe menopausal symptoms is 41.9%. The frequency of severe somatic symptom is 68.1%, severe psychologic symptom is 74.8% and severe urogenital symptom is 38.1%. After health education intervention; somatic, psychologic subscales and total score of Menopause rating scale were decreased. Knowledge level about menopause and positive emotional and negative emotional subscales scores of Menopause attitude assessment scale were increased. In conclusion; health education is effective and low cost method to change the perceived severity of menopausal symptoms, the level of knowledge and attitude in a positive way.