Beylikova ilçesinin (Eskişehir) florası
The flora of Beylikova (Eskişehir-Turkey)
- Tez No: 259935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışma alanı olarak seçilen Beylikova, Eskişehir'in ilçesi olup ilçe merkezinin kuzeydoğusunda yer alır. Davis'in kareleme sistemine göre B3 karesinde yer almaktadır. Beylikova ilçesinin flora tespiti için 2009-2010 yılları arasında ilçe ve çevre köylere periyodik olarak gidilerek 830 vasküler bitki toplanmıştır. Toplanan bitki örnekleri herbaryum tekniklerine uygun olarak preslenip kurutulmuştur. Bitki örneklerinin tayinleri Davis'in ?Flora of Turkey and The East Aegean Islands? adlı eserinden faydalanılarak yapılmıştır. Yapılan tayinler sonucunda; 45 familya, 148 cins, 211 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Endemizm oranı %9.24'tür. en fazla taksona Asteraceae, Lamiaceae ve Fabaceae familyaları sahiptir. Çalışma alanındaki taksonların fitocoğrafik dağılımlarına bakıldığında; İran-Turan %12.7, Avrupa-Sibirya %6,3 ve Akdeniz %5.2 elementi olduğu belirlenmiştir. Diğerleri ya geniş yayılışlı ya da fitocoğrafik bölgesi belirlenemeyenlerdir.
Özet (Çeviri)
The research area is situated in Beylikova district of Eskişehir province. In this study, during the period June 2009-July 2010 totally 830 plant specimens were collected. At the end of determination of the plants, 211 taxa belonging to 45 families and 148 genera were idendified. The rate of endemism is 9.24%. Asteraceae, Labiaceae and Fabaceae families have the greatest number of taxa in the study area. The phytogeographic distribution of taxa was determined as Irano-Turanian (12.7%), Euro-Siberian (6.3%) and Mediterranean 5.2%. The others are wide-spread or undetermined.