Kuzularda büyüme örneğinde tahmin modellerinin performanslarının incelenmesi
Evaluating the performance of prediction models in the case of growth of lambs
  1. Tez No: 396525
  2. Yazar: ÖZLEM GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAYİL SAFA GÜRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Veteriner Hekimliği, Biostatistics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, tahmin modellerinin performanslarının değerlendirilmesinde kullanılan klasik yöntemler açıklayıcılık katsayısı, Birer skor, eğri altında kalan alan (AUC) ve bu yöntemlere alternatif olarak sunulan iki yeni yöntem Net Tekrar Sınıflandırma İyileştirmesi (NRI) ve Bütünleşik Ayrımsama İyileştirmesi (IDI) ile doğum ağırlığı değişkeninin model performansına etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın materyalini 1996-1997 yılları arasında Sivas-Ulaş Tarım İşletmesindeki 433 kuzunun büyüme özelliğine ait veriler oluşturmuştur. İstenilen SKA'ya sahip olan ve olmayan kuzuların sınıflandırılmasında doğum ağırlığının model performansına etkisi incelenmiştir. Öncelikle kuzularda büyümeye etki eden risk faktörleri genotip, doğum yılı, cinsiyet ve doğum tipi değişkenlerini içeren referans model oluşturulmuştur. Daha sonra bu modele etkisi araştırılacak doğum ağırlığı belirteci eklenerek geliştirilmiş model elde edilmiştir. Çalışmada lojistik regresyon analizi ve risk faktörlerinin hesaplanması SPSS for Windows 14.01 (Lisans No:9869264) paket programı ile yapılmıştır. Model performans ölçülerinin hesaplanması ve model performanslarının karşılaştırılması ile ilgili analizler ise R (Version i386 3.1.3) programında PredictABEL, Hmisc, ROCR ve Clinfun paketleri yardımıyla değerlendirilmiştir. Doğum ağırlığı değişkeninin eklenmesi ile AUC değeri 0.772'den 0.793'e yükselmiştir. Buna göre doğum ağırlığı belirtecinin modelin ayırt edebilirliğine katkısı AUC'ye göre %2.1'dir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the properties of traditional measures (the coefficient of determination (R2), the Brier score, AUC (Area Under The Curve)) and novel measures (Net Reclassification Improvement (NRI) and Integrated Discrimination Improvement (IDI)) presented as alternatives to evaluate the predictive performance of birth weight. The research material consists of data related to the growth properties of 433 lambs of Ulaş Tarım İşletmesi (Ulaş Agricultural Enterprise) located in Sivas province of Turkey between the periods 1996 and 1997. The influence of birth weight on model performance in the classification of the lambs with required weaning weight (WW) and the lambs without required WW was investigated. Firstly, a reference model involving risk factors influential on the growth of lambs such as genotype, birth date, gender and year of birth was formed. Then the marker of birth weight whose effect would be investigated was added to this model. Logistic regression analysis was applied and risk factors were calculated with SPSS for Windows 14.01 (License No: 9869264). Analyses on calculation of model performance measures and comparison of model performance were done with R (Version i386 3.1.3) via PredictABEL, Hmisc, ROCR, and clinfun packages. When the variable of birth weight was added, the AUC value increased from 0.772 to 0.793. Thus, the contribution of the marker of birth weight to the distinguishability of the model was 2.1% more relative to AUC.