İskemik önkoşullamanın basketbolcuların aerobik ve anaerobik performansları üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effect of ischemic preconditioning on aerobic and anaerobic performance in basketball players
- Tez No: 396541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma İskemik ön koşullanmanın, elit erkek basketbolcuların aerobik ve anaerobik performansları üzerine etkilerini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya 13 (yaş: 22,13 ± 4,83 yıl; boy 192,53 ± 6,05 cm; VA 89,00 ± 7,86 kg; maks VO2: 47,23 ± 5,13 ml/kg/dk erkek basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar rastgele olarak İsÖ (n=7) ve Sham (n=7) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Anaerobik performansın belirlenmesi amacı ile Koşu Temelli Anaerobik Sprint Test (RAST) protokolü, aerobik performansın belirlenmesi amacıyla Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi Seviye 2 (Yo-Yo IRT 2) yapılmıştır. İskemik önkoşullamanın etkisinin belirlenmesi için katılımcılar öntest ve son test olmak üzere RAST ve Yo-Yo IRT 2 testlerine dahil edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde, iki değişkenden fazla tekrarlı ölçümler için Friedman Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi yöntemi kullanılmıştır. Farkların tespit edildiği değerlerde farkın nereden kaynaklandığının belirlenmesi için ön test ve son test değerleri arasındaki farklar ise Wilcoxon Eşleştirilmiş İşaret testi ile belirlenmiştir. Tüm istatistik işlemler p 0.05). Fark yüzdesel olarak incelendiğinde % 6,8 olarak tespit edilmiştir. İsÖ uygulamasının aerobik egzersizlerde herhangi bir etkisi bulunamamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda basketbolcuların aerobik ve anaerobik performansını arttırmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of ischemic preconditioning on aerobic and anaerobic performance in basketball players. Fourteen male basketball players (age: 22,13 ± 4,83 yr; height 192,53 ± 6,05 cm; weight 89,00 ± 7,86 kg; VO2max: 47,23 ± 5,13 ml/kg/min) participated voluntarily. Participants were randomly divided in two groups İsÖ (n=7) ve Sham (n=7). The anaerobik performance was tested with Running Anaerobic Based Sprint Test (RAST) protocol, aerobic performance was tested with Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 2 (Yo-Yo IRT 2). To determine effects of İsÖ on anaerobic performance participants has joined pretest and post test RAST ve Yo-Yo IRT 2 tests. In the analysis of data obtained three variables over Friedman for repetitive measurements are repetitive have used analysis of variance method of measurement, the pre-test and post the difference between the test values for determining from where the difference in the values are detected differences Wilcoxon paired sign test were determined. All statistical procedures processed by using significance level at p 0.05). These differences were detected in 6.8% when expressed as a percentage. The application of IsÖ doesn't change any parametres of Aerobic performance. These results are in line with basketball reveal that aerobic and anaerobic performance not increase.Only anaerobic power is changed. The effect of ischemic preconditioning further studies should be focused on anaerobic power.