Avrupa birliği standartları çerçevesinde Türkiye'de veteriner hekimliği öğretimi üzerine bir araştırma
A study on veterinary training in Turkey within the context of european union standards
- Tez No: 396545
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE TAMAY BAŞAĞAÇ GÜL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yükseköğretimde akreditasyon, bir yüksek öğretim kurumunun ya da yükseköğretim kurumunun herhangi bir programının ulusal/uluslararası düzeyde belirli performans standartlarını taşıdığını ortaya koymayı ve bu doğrultuda yükseköğretime talepte bulunanların ve kamuoyunun güvenini kazanmayı amaçlayan bir sistemdir. Dünya'da veteriner hekimliği alanında akreditasyon uygulamaları ilk kez 1946 yılında AVMA tarafından başlatılmıştır. Avrupa'daki veteriner okullarının resmi akreditasyon otoritesi olan EAEVE ise 1988 yılında kurulmuştur. Türkiye'de veteriner hekimliğinde akreditasyon çalışmalarının referans mercii Avrupa'dır. Tez verileri, Türkiye'den EAEVE'ye üye olmuş ve akreditasyon sürecini başlatmış 14 veteriner fakültesinden bilgilendirme formları aracılığıyla toplanmış ve EAEVE'nin 2012 yılı Budapeşte Genel Kuruluna ait dokümanın eğitim-öğretimle ilgili seçili kriterleri ve parametreleri çerçevesinde değerlendirilerek genel bir tablo ortaya konmaya çalışılmıştır. Buna göre, tez verilerinin toplandığı dönemde eğitimöğretim etkinliklerini sürdüren 20 veteriner fakültesinden EAEVE'ye üye olan 14'ünün akreditasyon sürecini başlattığı, 9'unun ziyaret geçirdiği ve yalnızca 4'ünün 1. Basamak değerlendirmeyi geçerek“approval”statüsü sağlayabildiği belirlenmiştir. Ancak bu dört fakülte de dahil olmak üzere Türkiye'de AB standartlarına tam anlamıyla karşılayan“akredite”bir veteriner fakültesi halen mevcut değildir. Başka bir deyişle, Türkiye'de akreditasyon sürecine adım atan ve Avrupa çapında eğitim-öğretim verdiğinin onaylanmasını isteyen veteriner fakülteleri; akademik-idari personel ve öğrenci sayıları, fakültelere muayene, teşhis, tedavi için ve nekropsi için getirilen ve aynı zamanda eğitim-öğretimde kullanılan hayvan sayıları ve müfredat ile ilgili olarak EAEVE tarafından öngörülen kriter ve parametreleri tam olarak sağlayamamaktadır. Büyük tablonun eğitim-öğretimle ilgili özel bir bölümünü içeren bu durumun, Türkiye'deki üniversiter sistemden ve veteriner hekimliği eğitim-öğretimi ile ilgili yapılanma ve mezuniyet öncesi ve sonrası işleyişten kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak bu tablo, daha geniş kapsamlı ve detaylı çalışmalarla tamamlanabilecek ve bütüncül çözüm önerileri de tam bir durum tespitinden sonra sunulabilecektir.
Özet (Çeviri)
The accreditation process of higher education is a system, which aims at demonstrating the fulfilment of certain national/international performance standards by either an institution of higher education or any programme of an institution of higher education, and which thereby, seeks to earn the confidence of both higher education applicants and the general public. Accreditation was first introduced into the veterinary medical field in 1946 by AVMA. The official accreditation authority for veterinary education establishments within Europe, EAEVE, was founded in 1988. In Turkey, the accreditation of veterinary education is carried out in alignment with Europe and EAEVE is the reference body. In this thesis, data was collected by means of information forms from 14 Faculties of Veterinary Medicine, which were member to the EAEVE and had initiated their accreditation process. This data was assessed in view of the“criteria for determining approval”laid down in the“Manual of Standard Operating Procedures”amended at the EAEVE General Assembly held in Budapest in 2012. Accordingly, it was determined that among 20 Faculties of Veterinary Medicine continuing with their educational activities, 14 of which were member to the EAEVE, had initiated their accreditation process. Of these 14 Faculties, 9 had undergone an evaluation visit, and only 4 had passed the first step of evaluation and been approved. However, an accredited Faculty of Veterinary Medicine, which fully meets EU standards, still does not exist in Turkey, despite these four approved Faculties. In other words, the existing Faculties of Veterinary Medicine in Turkey, which have applied for accreditation to obtain approval for their education fulfilling EU standards, currently do not fully meet the criteria laid down by EAEVE for the number of academic and administrative staff and students, the number of animals referred to Faculties for clinical examination, diagnosis, treatment or necropsy, the number of animals used for educational purposes, and curriculum. This situation, which reflects only part of the big picture specifically related to education, is considered to have its roots in the higher education system, organisation of veterinary education, and the graduate and undergraduate operations prevailing in Turkey. Thus, the big picture in its entirety, can be observed after the conduct of more extensive and detailed research, and integrated solutions can be offered only after a full assessment of the situation.