Primipar ineklerde kan BHBA düzeyi ovsynch'e yanıtı etkiler mi?
Do blood BHBA levels affect the response to ovsynch in primiparous cows
  1. Tez No: 396546
  2. Yazar: SEÇKİN SALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, erken postpartum dönemde bulunan ve kan BHBA düzeyi 1200 μmol/l'nin altında olan primipar ineklerde Ovsynch protokolü sırasında folikül gelişimi ve sonrasında yapılan tohumlamalarda gebelik oranı üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla çalışmada, BHBA düzeyi düşük 85, BHBA konsantrasyonu orta düzeyde 71 baş primipar Holstein ırkı inek kullanıldı. Postpartum 52±4 gündeki ineklerden BHBA ölçümü için kan örnekleri alındı ve aynı gün Ovsynch protokolü uygulandı. Protokol süresince ultrasonografi ile birinci GnRH, PGF2α, ikinci GnRH enjeksiyonu ve tohumlama sırasında DF çapı ve varsa CL'un verileri, birinci GnRH'a ovulasyon yanıtı ve tohumlama sonrası 27-30. günlerde gebelik muayenesi yapıldı. Gruplar arasındaki birinci GnRH ve PGF2α uygulaması anında ve uygulamalardan 24 ile 48 saat sonrasında DF çap farklılıkları, birinci GnRH sonrası ovulasyon yanıtı ile atrezi şekillenme durumu arasındaki farklılık anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate effect of blood BHBA levels of primiparous cows in early postpartum period on folicle development and pregnancy rate after Ovsynch protocol. In the study, 85 Holstein primiparous cows with low-BHBA, 71 Holstein primiparous cows with moderate-BHBA concentrations were used as a material. In cows at postpartum 52±4 days, blood samples were collected and Ovsynch protocol was performed at the same day. Ultrasonographic examination was performed to determine DF diameter and CL at the day of 1st GnRH, PGF2α, 2nd GnRH and after 24 and 48 hours after these injections, response to the 1st GnRH and pregnancy status at 27-30. days post-insemination. Differences of DF diameter between groups at the day of 1st GnRH, PGF2α and after 24 and 48 hours after these injections and ovulation and atresia response to 1st GnRH were not significant statistically (p>0.05). It was determined that differences of DF diameter (low-BHBA: 13.8±0.2 mm; moderate-BHBA: 13.2±0.2 mm) and pregnancy rate (low-BHBA: 38.8%; moderate-BHBA: 21.1%) were significant statistically between low-BHBA and moderate-BHBA groups. It was concluded that levels of blood BHBA in primiparous cows in the early postpartum period affects the response to Ovsynch protocol.