Sağlık profesyoneli olacak üniversite öğrencilerinin otomatik düşünceleri ve ruhsal durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of automatic thoughts and mental states of the university students who will be health professionals
- Tez No: 396550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ANÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sağlık Profesyoneli Olacak Üniversite Öğrencilerinin Otomatik Düşünceleri ve Ruhsal Durumlarının Değerlendirilmesi Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu araştırma sağlık profesyoneli olacak üniversite öğrencilerinde otomatik düşünceler ve bu düşüncelerin sosyodemografik özellikler ve ruhsal durumla olan ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik, Ebelik, Sosyal Hizmet, Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Çocuk Gelişimi bölümlerinde 2014-2015 yılında lisans düzeyinde öğrenim gören üniversite öğrencileri ile yürütüldü. Araştırmanın örneklemini bu bölümlerin dördüncü sınıfına devam eden, anketleri doldurmasına engel olacak herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 374 öğrenci oluşturdu. Çalışmada öğrencilerin kişisel özelliklerine ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri toplama formu ile, otomatik düşüncelerine ilişkin verileri ODÖ-G ile, ruhsal belirtilere ilişkin verileri KSE kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız iki grupta, ortalamalar arasındaki farkın önemliliği Mann Whitney U testi ile araştırıldı. Karşılaştırılacak grup sayısı ikiden fazla olduğunda gruplar arasında ortalamalar yönünden farkın önemliliği Kruskal Wallis testi ile araştırıldı. Gruplar arası fark olduğu durumda, farklılığın hangi gruptan kaynaklı olduğunu belirlemek için post hoc (çoklu karşılaştırma) testi uygulandı. Ölçekler arası karşılaştırma ve çeşitli değişkenlerin ilişkisini saptamak için Spearman Korelasyon analizi yapıldı. Çalışmaya katılan öğrencilerin %25,1'ini Hemşirelik, %19'unu Sosyal Hizmet, %15,8'ini Beslenme ve Diyetetik, %14,4'ünü Çocuk Gelişimi, %13,1'ini Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve %12,6'sını Ebelik Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu ve yaş ortalamalarının 22,79 olduğu saptandı. Öğrencilerin %80,5'inin kadın, %19,5'inin erkek olduğu ve %56,1'inin evde, %43,6'sının yurtta kaldığı belirlendi. Öğrencilerin genel ağırlıklı not ortalamalarının 2,93 olduğu saptandı. Öğrencilerin cinsiyetleri, bölümleri ve kaldıkları yer ile otomatik düşünceleri arasında anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0,05). Öğrencilerin akademik başarılarının ise olumsuz benlik kavramı ve uyumsuzluk ve pişmanlık puanları ile ters yönlü zayıf ilişkisi olduğu belirlendi (p0,05). Öğrencilerin akademik başarıları ile ruhsal belirti puanları arasındaki ilişki incelendiğinde somatizasyon alt boyutu (p=0,01) ve ek maddeler (p=0,03) ile akademik başarı arasında ters yönlü zayıf bir ilişki belirlendi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Automatic Thoughts and Mental States of the University Students Who Will Be Health Professionals This research which is descriptive and cross-sectional type was conducted to determine automatic thoughts and the relationship with socio-demographic characteristics and mental state in university students who will be health professionals. Research was conducted with university students who studying graduade level at Ankara University Faculty of Health Sciences Nursing, Midwifery, Social Services, Nutrition and Dietetics, Health Institutions Management and Child Development Departments in 2014-2015 academic year. The sample of the research was consisted of 374 students who studying at fourth year of this departments, who were accepted to participate as a volunteer to research without any health problems that create barriers to fill out questionnaires. In this study data of the students' personal characteristics were collected using sociodemographic data collection form developed by researcher, the data relating to the automatic thoughts were collected using Revised Automatic Thoughts Questionnaire, the data on psychiatric symptoms were collected by using Brief Symptom Inventory. Evaluation of the data, in two independent groups, the importance of the difference between averages were investigated by the Mann Whitney U test. When the number of groups to be compared was became more than two, to the impotance of the difference between averages were investigated by Kruskal-Wallis test. In the event of differences between the groups, post hoc (multiple comparisons) test was applied to determine which group differences were sourced from. Spearman correlation analysis was performed to compare scales and to determine the relationship between variables. It was found that students who participated in the study consisted of 25.1% Nursing, 19% Social Services, 15.8% Nutrition and Dietetics, 14.4% Child Development, 13.1% Health Institutions Management and 12% 6 Midwifery and formed by the students whom average of ages was 22.79. Results indicated that the students of 80.5% was female, students of 19.5% was men and 56.1% of students stayed at home and 43.6% of students stayed in dormitory. Weighted grade point average of the students was found to be 2.93. Difference between gender, department and staying place of the students with automatic thoughts was found not statistically significant (p>0,05). A weak inverse correlation was identified between academic achievement with negative self concept and discord and regret (p0,05). A weak inverse correlation was identified between academic achievement with somatization subscale (p=0,01) and additional articles (p=0,03).