XIX. yüzyıl şairi Rıf'at Mehmed Karslı Dîvânı: İnceleme - metin
Divan of Rıf'at Mehmed Karslı who one of of 19th century: Review - text
  1. Tez No: 396598
  2. Yazar: AKIN AKINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, XIX. yüzyılda yaşamış Rıf'at mahlaslı, Rıf'at Mehmed Karslı'nın şuan ki bilgilerimize göre elimizdeki tek eseri olan Dîvân'ının şekil ve muhteva açısından incelemesini ve transkripsiyonlu metnini içermektedir. XIX. yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin sosyal, siyasal ve kültürel anlamda büyük değişimler yaşadığı bir dönemdir. Türk edebiyatı alanında günümüze kadar yapılan çalışmalar genellikle zirvedeki şairler ve eserleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Mevcut tezkirelerde adları yer alan ya da yer almayan pek çok şairin eserlerinin de incelenerek, edebiyat tarihimize kazandırılması gerekmektedir. Bu amaçla Rıf'at mahlaslı şairimizin Dîvân'ı araştırma ve inceleme konusu olarak seçilmiştir. Bu çalışmada, Rıf'at Mehmed Karslı'nın elimizde tek nüshası olan Dîvân'ını ilmî usullerle ortaya koymayı hedefledik. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Rıf'at Mehmed Karslı'nın yaşadığı dönem olan XIX. yüzyılın sosyal, idârî ve edebî ortamının genel özelliklerini belirtmeye çalıştık. İkinci bölümde Rıf'at Mehmed Karslı'nın hayatına, edebî kişiliğine ve eserlerine âit bilgilere yer verdik. Bu konuda Talât Aksoy'un Doğuş Dergisinde yayımlamış olduğu makaleden yararlanmakla birlikte, şairin Dîvân'ından elde etmiş olduğumuz bilgilerden de faydalandık. Üçüncü bölümde Dîvân'ı ana hatlarıyla şekil ve muhteva açısından incelemeye çalıştık. Dördüncü bölümde Dîvân'ın elimizdeki yazmasında yer alan dil ve imlâ özelliklerini genel hatlarıyla belirtmeye çalıştık ve Dîvân'ın transkripsiyonlu metnini verdik.
Özet (Çeviri)
This study, XIX.-Rif'at pseudonym-century, examines the Dîvân of Karslı Mehmet Rif'at's the only work we have based on our current knowledge in terms of content and form and also includes the transcribed text. In the nineteenth century, the Ottoman Empire's social, political and cultural context experienced a period of great change. Studies carried out to date in the area of Turkish literature have generally focused on the poet and his works at the summit. Also examined the available biographical names included or not included in many of the poet's works should be introduced to our literary history. For this purpose; Rif'at pseudonym was chosen as the subject of our research and analysis of Dîvân poet. In this study, we have the Karslı Mehmet Rif'at we aim to demonstrate the scientific methods with a single copy of the court martial. Our work consists of four main sections. In the first part, Karslı Mehmet Rif'at lived period XIX. century social, we have tried to indicate the general characteristics of administrative and literary environment. In the second part Karslı Mehmet Rif'at's life, personality and literary works have given information descend to the ground. Although the use of the article which was published in the Journal of the Birth of Aksoy Talat about it, we benefit from the information we have obtained from the poet's court martial. The third section outlines the ways in Dîvân and tried to examine in terms of content. We have tried in the court martial of the fourth chapter, where we have areas of language and spelling abilities in writing specifying the general court martial and gave the transcribed text.