Muhyiddin Rûmî Ve Divançesi (İnceleme-Metin)
Muhyiddin Rûmî and his Divançe (Analysis-Text)
  1. Tez No: 382198
  2. Yazar: AYTEN AKKESE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yaklaşık altı asır boyunca işlenerek ince bir zevk mahsulü hüviyetini kazanan Divan Edebiyatı, son ezgilerini söylediği XIX. yüzyılın özellikle ikinci yarısı içinde tarih sahnesinden çekilmeye başlamıştır. Bu dönemde yetişen şairler geleneğin zevk ve anlayışı içinde şairlik iddiasında bulunmakla birlikte pek çoğu geçmişi taklitten öteye geçememiş ve bir nev-edâ meydana getirememiştir. Divan Edebiyatının son belgelerinden biri olan ve çalışmamızın esasını teşkil eden XIX.yüzyıl şairi Muhyiddin Rûmî'nin bilinen tek eseri Divançesi'dir. Eserin, Millet Kütüphanesi Alî Emirî yazma eserler bölümünde AEmnz 187 no.lu ve tarafımızdan tespit edilen, Konya Koyunoğlu Müzesi 12320 no.lu iki nüshası bulunmaktadır. Çalışmamız, Rûmî'nin edebî kişiliği hakkında bilgiyi ve divançesini edebiyat tarihine malzeme teşkil edecek şekilde hazırlanmıştır. Anahtar Kelimeler : XIX.yüzyıl, Divan Edebiyatı, Rûmî, Divançe
Özet (Çeviri)
Divan literature which gained an identity of delicate product by being written for about seven centuries started to leave its place from the stage of history especially in the second half of the XIX. century where the Divan literature telling its last melodies. The poets growing in this period claimed themselves as poets in the pleasure and perception of the tradition, however; many of them could not do anything apart from imitating the past and could not create a new style. The XIX. Century poet Rûmî's the only known work which is one of the last documents of the Divan literature is his divançe. And, this divançe has been the resource for this study. There are two transcripts of the work. One exists in the department of manuscripts of Alî Emirî in Millet Library with the number of AEmnz 187, and the other, which was found by us, is in the Museum of Konya Koyunoglu with the number of 12320. Our study has been prepared to include the enough information about the literary personality of Rûmî and his divançe for the literature history. Key Words : XIX.century, Divan Literature, Rûmî, Divançe