İsrail'de Yahudi gruplar arası farklılıklar ve çatışmaların İsrail siyasal sistemi üzerindeki etkileri
The effects of differences and clashes among Jewish groups in Israel upon Israeli political system
  1. Tez No: 396605
  2. Yazar: İLYAS ERBEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÇOBAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kimlik siyaseti herhangi bir ekonomik gelişmenin oluşturduğu toplumsal dalgalanmadan çok daha etkilidir. Yahudi siyasetinin tek problemi Filistin sorunu değildir. Önemli sorunlarından biri, başından beri var olan toplumun hafızasına derin kök salmış tartışmalı Yahudi kimliği sorunudur. Yahudi toplumunda göçlerle beraber değişik etnik ve kültürlerle olan etkileşimleri sonucu farklı toplumsal eğilimler, kültürel farklılıklar ve etnik unsurlar oluşmuştur. İsrail'in kuruluş sürecinde bir araya gelen bu farklılıklar iç siyasi yapıya etki etmektedir. Avrupa'dan göç eden Aşkenaz Yahudileri (Almanya), Orta Doğu'da (Kudüs-Kuzey Afrika) yaşayan Mizrahiler'in ve İspanya-Portekiz'den göç eden Sefaradlar'ın sergilemiş olduğu farklı politik eğilimler ve kültürel özellikler zannedildiği kadar İsrail'in tek renkte bir ülke olmadığını ve iç siyasi yapının (hükümetlerin) çoğu zaman bu farklılıktan doğan iç dengelere göre şekillendiğini göstermektedir. Çalışmada bu denli karmaşık ve dağınık bir toplumun İsrail öncesi ve sonrası farklılıkları ve çatışmaları incelenmektedir. Ardından bu farklılıkların ve çatışmaların günümüz siyasi sistemine etkileri çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Identity politics are much more important and effective on social upheavals than any other economic development. Palestinian question is not the only case of the Jewish politics. One of the main question is the debatable case with the Jewish identity problem that has been rooted in deep consciousness of the Jewish society for the time being. Ethnic and cultural diferences of Jewish groups in Israel have been effective on its domestic politics. Ethnic and cultural diversity of Israel composes Ashkenazi Jews emigrated from Europe (Germany), Mizrahims living in the Middle East (North Africa-Jerusalem) and Sephardic Jews emigrated from Spain-Portugal. Therefore it is clear that Israel is not a state formed of only one ethnic identity. Moreover Israeli governments most usually are formed due to the balance derived from this ethnic and cultural diversity. Living a long history in diaspora-shattered geographically-, Israeli society formed a complicated structure. This study analyses the differences and conflicts of this complicated and shattered society pre-Israeli state and after its foundation. Later, the effects of the differences and conflicts on today's Israeli political system are going to be studied.