Gümrük Birliği'nin Türkiye ekonomisine etkileri
Effects of the Customs Union to Turkey's economy
  1. Tez No: 396632
  2. Yazar: YAVUZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Basit bir tanımla, ülkelerin aralarında ekonomik, sosyal ve kültürel bağlarını güçlendirmek amacıyla iki ya da daha fazla ülkenin aralarında kurdukları ortaklık anlaşması olarak tanımlayabileceğimiz ekonomik birleşmeler; günümüzde oldukça büyük bir önem kazanmıştır. Son yıllarda ülkeler arasında bu tür birleşmeler yaygınlaşmış, böylelikle ekonomik faaliyetlere hız kazandırılmış, ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel alanda birbirilerine entegre olması hızlanmıştır. Bu tür birleşmeler, ülkelerin ticaretlerinin yönünü belirledikleri gibi, kültürel ve sosyal alanlarda da ülkeleri etkilemekte ve aynı zamanda ülkelerin politikalarını geliştirirken ya da yeni politikalar belirlerken göz önünde bulundurulan önemli bir etken olmaktadırlar. Ülkeleri hemen hemen her alanda etkileyen bu tür ekonomik birleşmelerin en önemlilerinden biri de gümrük birliğidir. Türkiye'nin Avrupa ile ilişkileri çok eskilere dayanmakla beraber, Avrupa ve Türkiye'yi gümrük birliğine götürecek olan süreç, Türkiye'nin 1959 yılında AT'ye başvurmasıyla başlamış, 1963 yılında Ankara anlaşması ile resmiyet kazanmış ve 1996 yılında ise Gümrük Birliği Anlaşması ile hedeflenen Gümrük Birliği tamamlanmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci ise hala devam etmektedir. Bu çalışmada ekonomik entegrasyon türlerinden önemli bir ekonomik birleşme türü olan gümrük birliği açıklanarak Avrupa Gümrük Birliği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Gümrük birliği kapsamında Avrupa'nın Türkiye ekonomisi ile ilişkilerine değinilerek, Avrupa Gümrük Birliği'nin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri ve gelecekteki olası etkileri irdelenmiştir. Bu çalışmada 1959 yılından başlayıp ve gümrük birliğine tam üyelikle devam eden süreç ayrıntılı bir biçimde bilimsel olarak incelenmiş ve Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda Avrupa ve Türkiye arasında gelişebilecek politik ve ekonomik gelişmelere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic Coalition which with a simple description we can describe as articles of association that two or more countries' make with each other in order to reinforce their cultural, social, and economic relationship has become more of an issue recently. In the last years, these kinds of collations have become common between countries and so economic activities are accelerated and integration of countries in the fields of economical, social and cultural domain has sped up. These kinds of coalitions not only determine the way of countries' trade and affect the countries socially and culturally but also become an important factor which is taken into consideration while improving countries' politics or determining new politics. One of the most important economic coalitions which affects the countries almost in every field is Custom Union Besides the relationship between Turkey and Europe dates back very old times, the process which will take Turkey and Europe to Custom Union started with Turkey's applying to European Union and became official with Ankara Agreement in 1963 and completed in 1996 with Custom Union which is aimed with Custom Union Agreement. The process of full membership of Turkey to European Union is still continuing. In this study, Custom Union which is one of the most important economic coalition integration types has been explained and Europe Custom Union has been examined in detail. In the content of Custom Union, Europe's relationship with Turkish Economy is mentioned and the effects of Europe Custom Union on Turkish Economy and probable future effects are scrutinized. In this study the process which started in 1959 and continued with the full membership to Custom Union has been examined scientifically in detail and politic and economic improvements which will be able to develop between Turkey and Europe towards Turkey's 2020 goals are mentioned.