Gümrük Birliği'nin Türk ekonomisine etkileri
The Effects of the Customs Union on Turkish economy
  1. Tez No: 54499
  2. Yazar: SERAP YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
126 ÖZET Türkiye ile AT arasındaki gümrük birliğinin temeli, 12 Eylül 1963 tarihinde akdedilen Ankara Anlaşması ile atılmıştır. Sözkonusu Anlaşma'ya dayanarak imzalanan Katma Protokol ise gümrük birliğinin esasları, şartları ve geçiş takvimini belirlemektedir. Gümrük birliği için Katma Protokol'de tanınan 22 yıllık geçiş döneminin süresi 1 yıllık gecikmeyle 1 Ocak 1996'da sona ermiştir. Geçiş dönemi sürecinde Topluluk derinleşme hareketlerine hız vererek Tek Pazar haline gelmiştir. Buna paralel olarak, gümrük birliği daha geniş bir anlam kazanmıştır. Daha geniş kapsamlı bir gümrük birliği düşüncesi ilk kez 8 Kasım 1993 tarihli Ortaklık Konseyi toplantısında dile getirilmiş ve bu yönde Türkiye'den ek yükümlülükler talep edilmiştir. Buna göre, Türkiye sadece Topluluğa uyguladığı gümrük vergileri, eş etkili vergiler ve miktar kısıtlamalarını kaldırıp Topluluğun OGT'sini benimsemekle kalmayacak aynı zamanda, Topluluğun rekabet, fikri ve sınai mülkiyet, patent, ticari markalar vb. konulardaki mevzuatına da uyum sağlayacaktır. Türkiye'nin bu yükümlülükleri 6 Mart 1995 tarihli Ortaklık Konseyi Kararında daha ayrıntılı olarak ve somut bir şekilde düzenlenmiştir. Türkiye'nin ekonomik düzeyi kendisinden daha yüksek olan devletlerle, onların kuralları ile işleyecek bir gümrük birliğine gitmesi, Türk ekonomisinin özellikle sanayi sektöründe yoğun bir rekabet ortamına girmesi anlamına gelmektedir. İncelemelerimiz, kısa dönemde gümrük birliğinin olumsuz etkilerinin ön plana çıkacağı, uzun dönemde ise dinamik etkilerin sağlayacağı rekabet gücü artışlarının kısa dönemdeki gelir kayıplarını telafi edeceğini göstermiştir. Ancak, bu gelişmelerin olabilmesi için Türk ekonomisinin içinde bulunduğu makro ekonomik dengesizliğin giderilmesi gerektiği, aksi halde gümrük birliğinin Türk ekonomisine sadece yük getiren bir girişim olarak kalacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
127 SUMMARY The goal of the Customs Union between the European Community and Turkey was enshrined in the Ankara Agreement signed on September 12, 1963. The Additional Protocol based on the Agreement mentioned above, determines the principles, conditions and transitional timetable of the Customs Union. The 22 year timetable envisaged in the Additional Protocol for the completion of the Customs Union ended with one year postponement on January 1, 1 996. Giving impetus to its deepening movements the Commurity became a single market during the transitional period. Parallel to these developments in the EC, customs union concept gained a wider meaning. The wider scope of the Customs Union was pronounced first in the EC-Turkey Association Council Meeting of November 8, 1993. According to the new meaning, Turkey will not only remove import duties and charges having the equivalent effect, but also adopt the EC legislation in the field of competition, intellectual and industrial property rights, patent, trade mark, etc. These additional commitments being more detailed and clarified, took place in the Decision of the Association Council dated March 6, 1996. For Turkey, establishing a customs union working under the rules of the Community which has higher economic level than her, means the confrontation of Turkish economy, especially the industrial sector, with intensive competition. Our research revealed that in the short term customs union's negative effects will be dominant to its positive effects and in the long term, the rise in the competition power driving from the dynamic effects will compensate the income loses of the short run. On the other hand, it was concluded that benefiting from these positive effects requires overcoming Turkey's present macro economic imbalance. If not, the Customs Union experience will be only a burden on the Turkish economy.