Türkiye'nin savunma diplomasisinin etkinliğinin arttırılması kapsamında yabancı dilin rolü: Bir model önerisi
Role of foreign language in the context of increasing the effeciency of Turkey's defense diplomacy: A model proposal
  1. Tez No: 396677
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ALTINSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASANBEY ELLİDOKUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bilgi çağını yaşayan dünyada teknolojik, bilimsel, siyasi, ekonomik, diplomatik alanlarda ve güvenlik yaklaşımlarında çok hızlı bir değişim gerçekleşmektedir. Soğuk Savaşın sona ermesiyle birlikte bölgesel ve küresel güvenlik yaklaşımlarındaki değişmeler hız kazanmış ve ülkelerin sert güçlerini oluşturan Silahlı Kuvvetler artık diplomasi alanında önemli görevler üstlenerek yumuşak güç olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Uluslararası çatışmaların önlenmesi, anlaşmazlıkların çözümlenmesini içeren ve başta askeri ataşeler olmak üzere, askeri personel tarafından yürütülen bir dizi diplomatik faaliyetlere Birleşik Krallık Hükümeti tarafından savunma diplomasisi adı verilmiş ve bu kavram dünya ülkeleri tarafından benimsenerek kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde askerler de artık birer diplomat gibi uluslararası pek çok alanda görev yapmaktadır. Bölgesel ve küresel barışın temini için Savunma diplomasisi askeri gücü barışçıl şekilde kullanarak askeri ve diplomatik hedefleri destekleyen önemli bir unsur haline gelmiştir. Uluslararasında işbirliğini arttırarak düşmanlıkları ortadan kaldırmayı hedefleyen savunma diplomasisinin uygulanabilir olması için sağlıklı bir iletişim kurulması gerekmektedir. Bu kapsamda yabancı dilleri bilmenin önemi ortaya çıkmaktadır. Çalışmada, diplomasi ve yabancı dil bilmenin gerekliliği hakkında ilişkisel bir araştırma ortaya çıkarmak hedeflenmiş ve Türkiye'de ve dünyada yabancı dil öğrenim durumları göz önünde bulundurularak; dünya ülkelerinin yabancı dile verdikleri önem ve Türkiye'nin savunma diplomasisi türüne girebilecek diplomatik faaliyetleri tespit edilmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı dil konusunda yapmış olduğu çalışmalara yer verilmiştir. Ayrıca Türkiye'nin savunma diplomasisinin etkinliğinin arttırılmasına yönelik olarak savunma diplomasisinin temel uygulayıcıları olan savunma ataşelerinin seçiminde yabancı dil bilme kriterine göre yeni bir model önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Going through the information age, the world has experienced rapid changes in technological, scientific, political, economic, security and diplomatic fields. With the end of the Cold War, changes in regional and global security approaches have accelerated, and the Armed Forces that make up the hard power of a country are now being used as soft power tools taking on important tasks in the field of diplomacy. Some of the diplomatic activities carried out by military personnel, mostly by military attaches, like prevention of international conflicts and settlement of disputes are called defense diplomacy. The term was coined by the government of the United Kingdom and has been adopted by many other countries. Today, soldiers are working in various international arenas like a diplomat. Enabling the establishmet of regional and global peace, defense diplomacy has become an important factor supporting military and diplomatic objectives by using military power peacefully. A healthy communication needs to be established in order to create a feasible defense diplomacy aiming to eliminate the hostility by incerasing international cooperation. In this context, speaking foreign languages becomes more important. This study aims to reveal the correlation between diplomacy and the necessity of speaking a foreign language. Considering foreign language learning efforts in the world and in Turkey, the study tries to determine the importance these countries attach to the foreign language skills. In addition, the study identifies defense diplomacy activities and foreign language studies in the Turkish Armed Forces. In addition, in order to increase the effectiveness of Turkey's defense diplomacy, In the selection of defense attachés, the proposal was introduced by a new model based on foreign language.