Kültürel değerler ile savunma harcamaları arasındaki ilişki: NATO ülkeleri üzerinde bir uygulama
The relationship between cultural values and defense spending: An implementation on the nato countries
- Tez No: 396676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET ERKENEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kültürel değerler, toplumların davranışlarını açıklamaya yardım eden temel değişkenlerin başında gelmektedir. Bir toplumdaki şeffaflık, şiddetin artması, suç oranlarının artışı ve demokrasi anlayışı gibi birçok konunun özünde değerlerin yattığı düşünülmektedir. Ancak yazında, kültürel değerlerin, savunma harcamalarıyla ilişkisine yönelik bir çalışmaya rastlanılamamıştır. Bu çalışmada; kültürel değerlerin, savunma harcamalarının artış veya azalışında bir etkisinin olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaca yönelik olarak, NATO'nun soğuk savaş sonrası savunma harcamaları ile Hofstede'nin kültürel değerler modelinden istifade edilerek istatistiksel analizler yapılmıştır. Ayrıca bu ilişkiye etki edebileceği değerlendirilen çeşitli aracı değişkenler analize dâhil edilmiştir. Global terör indeksi dışında bu ilişkiyi etkileyen bir aracı değişken bulunamamıştır. Sonuç olarak Hofstede'nin modelinde yer alan altı adet kültürel değer boyutundan dördü ile savunma harcamaları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cultural values are among the most fundamental variables which helps to explain social behaviors. It is considered that cultural values have roots in most issues as transparency, increase in violence and crime rates and perception of democracy. But in literature, any study which searchs the relation between cultural values and defense spending lacks. In this study, it is aimed to ascertain if cultural values have any effect on defense spending or not. Therefore, through NATO post-cold war defense spending and cultural values model of Hofstede are analyzed by means of statistical methods. Moreover, some mediating variables are included to study. Any mediating variable except global terrorism index is found as effecting this relationship. In conclusion, meaningful relation have been found between defense spending and 4 of 6 dimensions used in Hofstede's cultural values model.