Uluslararası yeni güvenlik yaklaşımları kavramsalında bilgi güvenliğinin önemi
Importance of information security in new approach to international security concept
- Tez No: 396689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Güvenlik, insan varlığından günümüze kadar tartışılan bir kavram olmuştur. Ulus devlet yapılarının oluşması ile kavram sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. Günümüzde değişim ve dönüşüm ivmesinin artmasını, özelikle yirminci yüzyılda yaşanan yıkıcı dünya savaşları, iki kutupluluk, küreselleşme ve teknolojideki baş döndürücü gelişmeler sosyal bilimlerdeki tüm kavramlarda olduğu gibi güvenlik kavramındaki devinimi de tetiklemiştir. Bilgi güvenlik ilişkisi içerisinde Kant'ın iktidar aklın özgürce düşünmesini engeller ifadesi ile iktidar – bilgi ilişkisinde üretilen bilginin tarafsız olamayacağını vurgular. Çalışma bilgiyi veren yargıyı belirler ilkesi gereği bilgi-güvenlik ilişkisi çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde güvenlik kavramının günümüzdeki karşılığı, güvenliğin farklı ölçekteki türleri, uluslararası ilişkilerde güvenliğin ikileme dönüşümünü ve Burry Buzan'ın genişletilmiş güvenlik kavramları incelenmiştir. İkinci bölümünde güvenlik kavramını epistemolojik olarak şekillendiren uluslararası ilişkiler teorilerinin kuramsal temel argümanları ve soğuk savaş sonrası güvenlik algısındaki dönüşüm ele alınmıştır. Geleneksel güvenlik anlayış içinde yer alan idealizm, realizm ve neorealizme yer verilmiştir. Geleneksel teorilerin uluslararası ilişkilerdeki yetersizliği ile eleştirel teoriler gündeme taşınmıştır. Üçüncü bölümde ise farkında olmadığımız değişimin temel nedeni olan küreselleşme ve dönüştürücü etkisi vurgulanmıştır. Teknolojik ve bilgi zeminli küreselleşme ile ulusal ve uluslararası düzeyde tehditlerin değişimine ve yeni aktörlerin ortaya çıkışına neden olduğu vurgulanmıştır. Son bölüm ise uluslararası ilişkilerde bilgi ve güvenlik ilişkisi çerçevesinde bilginin önemi, bilgi güvenliğinin nelere yol açabileceği ve yeni güvenlik çerçevesinde bilginin-güvenlik ilişkisi ele alınmıştır. Uluslararası ilişkiler çerçevesinde elde edilen her türlü bilgi güvenlik politikalarının oluşmasında birey ve toplum hayatını doğrudan etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bilginin güç olduğu varsayımından yola çıkılarak keşfedildikçe değeri sürekli artan bir kavramın da gizliliği, bütünlüğü ve güvenliğe olan ihtiyacına vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Security has been a debated concept from beginnings of humanity until today. The concept has also been in constant change and transformation with the emergence of the notion of the nation-state. The amazing development of globalization and technology increased the acceleration of transforming and changing. Particularly devastating world wars in the twentieth century, ensuing bipolar world order, globalization, and the dizzying advances in technology all secured the continuity of the transformation of the concept as in the other notions of social sciences. Within the concept of information – security, as Kant emphasized the power hinders the free mind; the relation between power-information can't be neutral. In this study, the relationship of information and security is covered in the light of the principle of“who gives the information determines the judgment”. The study consists of four parts. İn the first part, the basic theoretical arguments of International Relation theories formalizing the security concept epistemologically and the transformation in the security concept during the post-Cold War period is covered. The conventional understandings of security consisting of Idealism, Realism, and neorealist are handled. And Critical approaches, which emanated due to the deficiencies of Conventional theories, are included. In the second part, the main reason of imperceptible change, the globalization and its transformative effects are highlighted. Technological and knowledge-based globalization has changed the threat at the national and international levels. Also these changes have led to the emergence of new actors. In the third part, the current definition of security, its types in different scales, emergence of security dilemma in international relations and Barry Buzan's expanded security concept are scrutinized. The last part includes the importance of information and security in International Relations within the framework of information and security, the consequences of possible breaches in the information security within the framework of new security understandings. In the occurrence of information security policy, within the context of International Relations can directly affect the lives of individuals and society. Therefore, the need for confidentiality, integrity and security of the concept as the more it is investigated, the more its importance increases based on the assumption that the information is power.