IRA terör örgütünün dil politikası
Language policy of IRA terrorist organization
- Tez No: 396690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
IRA terör örgütünün amacı, Kuzey İrlanda'nın bağımsızlığını kazanması ve müteakiben İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda'nın birleşerek İngiltere'den ayrı, bağımsız bir İrlanda Devleti kurulmasıdır. Bu amacını gerçekleştirebilmek için, İrlanda halkı içerisinde ve ulusal ve uluslararası alanda meşruiyetini ve desteği sağlayabilmek için, İngiliz yönetimi altında haksızlığa maruz kaldığını öne sürmüştür. İngiltere'nin, özellikle eğitim alanında başta olmak üzere, İrlandacaya yönelik uyguladığı politikaları bu haksızlıkları ispatlamak ve bu sayede İrlanda halkı içerisinde ulusal birliktelik sağlamak için bir araç olarak kullanmıştır. Bu kapsamda, IRA terör örgütünün dil politikası kapsamında İrlandacayı, meşruiyetini sağlayabilmek ve amaçlarını gerçekleştirebilmek için nasıl kullandığı ve İngiltere'ye ve IRA terör örgütüne etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of IRA terrorist organization is the independence of Northern Ireland and afterwards the establishment of an independent Ireland through the merger of Northern Ireland and Republic of Ireland. To obtain this aim, it is claimed that Irish people were hard done by English administration in order to legitimate and obtain enough domestic and international public support. English policies especially towards Irish language are used as a proof and tool to prove these injustices and to provide national unity within Irish people. In this context, it is studied how IRA used Irish language as a means of providing legitimacy and achieving its goals and the effects of IRA's Irish language policy on IRA and United Kingdom.