Yerel basın çalışanlarının sosyal medya kullanım alışkanlıkları üzerine ampirik bir inceleme: Gaziantep yerel basını örneği
An empirical research on the social media using habits of local media staff: Sample of Gaziantep province
  1. Tez No: 396724
  2. Yazar: BEKİR ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yerel basın, yerel bir denetleme mekanizması olma, yerel değerlerin koruyucusu olma, haber verme, bilgilendirme, eğitme, eğlendirme, toplumsallaştırma ve bütünleştirme gibi işlevleriyle bireylerin yöresel yaşamdaki en önemli başvuru kaynaklarından biri konumundadır. Ancak, gerek gelir-finansman, teknolojik yetersizlik, hammadde, eleman, tiraj, içerik ve dağıtım gibi kurum içi sorunlar ve gerekse de habere ulaşma zorluğu, halkın okuma alışkanlığı, yaygın basının bölge sayfaları gibi dış sorunlar yerel basının hak ettiği konumda olmasının önündeki en önemli engellerdir. Bununla birlikte, gelişen bilgi teknolojilerinin itici gücüyle birlikte geleneksel gazetecilik anlayışında yaşanan dönüşüm yerel basının ideal konumuna ulaşması için önemli fırsatları da beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmada Gaziantep ilindeki yerel basın çalışanlarının sosyal medya kullanım alışkanlıkları anket yöntemiyle ölçülmüş, böylelikle de değişen gazetecilik pratiklerinin yerel basın üzerindeki etkisini saptamak amacı güdülmüştür. Elde edilen verilere göre, yerel basında sosyal medya araçlarının gerekli eğitimlerle ve etkili bir biçimde kullanımının, yaygın basın karşısında yerel basını fonksiyonlarını icra etmek hususunda önemli ölçüde güçlendirebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local press, is one of the most important resource of individuals in the local life with its functions like being a local control mechanism, being the protector of the local values; information, education, entertainment, socialization and integration. However, both the domestic problems like funding, raw materials, personal, circulation, content, distribution, lack of technology and external problems like gathering the news, people's reading habits, local pages of mainstream media are the most important obstacles of being in theposition it deserves. In Addition, transformation of traditional journalism with the driving force of emerging information Technologies brought advantages to local press to reach an ideal position. In this context, in this study, social media using habits of local press workers in Gaziantep province has measured with the survey method to determine the impact of changing journalistic practice on local media. According to the obtained data, it has been concluded that with the social media education effective using of social media tools can support local press to perform its common functions.