İsrail'deki Filistinli azınlığın siyasi durumu ve self - determinasyon hakkı
The political situation of the Palestinian minority in Israel and the right to self - determination
  1. Tez No: 396749
  2. Yazar: MOHAMMED B. I. HEJJI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN DUYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada izlenilen yöntemler tarihsel olaylara dayanan tarihsel yaklaşım ile birlikte tanımlayıcı yaklaşımdır. Tarihsel yaklaşım, herhangi bir siyasi olayı anlamak ve kavramak için olayın tarihsel kökenleri ve evrimleri araştırılmıştır. Tanımlayıcı yaklaşımı ise belirli bir olay veya olayın özelliklerini tanımlamak amacıyla takip edilmiştir. Bu yaklaşımda sonuçlara ulaşmak için verilerin toplanması, yorumlanması ve olayların açıklanması gerekir. Ayrıca devlet faaliyetlerinin odak noktasını kapsamak için hukuki yaklaşım takip edilmiştir. 48 Filistinlileri'nin siyasi durumunu ve onların İsrail'de gerçek siyasi mücadelesinin şeklini açıklamayı amaçlayan bu çalışma aynı zamanda Filistin halkının mücadelesi sırasında temel kurallarını açıklığa kavuşturmayı ve Filistinli azınlığın self- determinasyon hakkını hukuki kapsamında incelemeyi da amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma İsrail'in 48 Filistinlilerine karşı aşırı bildirileri konusunda, Uluslararası hukuk ihlallerini Uluslararası hukuka ve insan haklarına göre kutsal, bitmez ve vazgeçilmez 48 Filistinlilerinin kendi Self- Determinasyon hakkını nasıl savunduklarını ve Filistin - İsrail ikili görüşmelerin sırasında Filistinli azınlığın yerini belirtmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma dört kısımdan oluşmaktadır. İsrail, Filistinli Azınlık, Siyasi kelimesi ve Self- Determinasyon hakkı tek tek açıklanmıştır. İsrail'deki Filistinli azınlığın mücadelesinin evrimi ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır. Filistinli azınlığa karşı İsrail hükümetinin katı müeyyideleri ve haksız kanunları eleştirilerek Filistinli azınlığın mücadelesindeki yeni aşamadan bahsedilmiştir. Son olarak, Filistinli azınlığın hakları özellikle Self Determinasyon hakkında ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiştir. Bu çalışma, İsrail'deki Filistinlilerin kendi ulusal kimliğini korumak ve haklarını almak için düzenli direnişini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis has depended on three scientific research approaches; the descriptive analytical approach, which has been used to describe, identify, and analyze any political phenomenon, its historical roots, characteristics, and how its progress should be investigated based on historical events in parallel with historical and legal approach. Also, since there are several numbers of legal phenomena, the legal approach has been followed based on the legislations and institutional regulations to cover a focus view on the Israel governments measures. During this thesis the political situation of the 1948 Palestinians explained, the essence of their political struggle, and the basic principles of their self-determination right within the scope of the legal defense has been clarified. Moreover, this study shows the violations of the international law committed by Israel against the Palestinians in the occupation state, as the international law and human rights guarantee the self-determination right of the Palestinians. Furthermore, this study explains how Palestinians defend their rights to self-determination and shows the bilateral conversations between Palestinians and Israelis. The basic outline of the thesis is as follows: The first section describes in details the struggle of the Palestinian minority in 1948 lands. The second section describes the strict sanction and cruel rules of Israel against the Palestinian minority in Israel, The third section discusses in details the rights of the Palestinian minority and the self-determination right. Finally in this study, the Palestinian minority in 1948 lands is in struggle against Israel to safe their own identity and gets their rights. However it is emphasized that their situation is still under pressure and violation.