Kayseri Vilayet Gazetesi ve Cumhuriyet Arşivi ışığında Atatürk ilke ve inkılâplarının Kayseri'ye yansımaları: 1923 - 1938
Under the light of Kayseri̇ Province Newspaper and Republic Archive, reflections of Atatürk's principles and revolutions to Kayseri̇: 1923 - 1938
  1. Tez No: 396748
  2. Yazar: İMREN AYDIN SAYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN ALTUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Osmanlı İmparatorluğu XX. yüzyılın başlarında girdiği I. Dünya Savaşı'ndan, Anadolu dışındaki topraklarının neredeyse tümünü kaybederek çıktı. Anadolu coğrafyasındaki topraklarının büyük bir kısmı ise galip devletlerin bilfiil işgali altında kalmıştı. Bilinen tarihi M.Ö. 2800'e dayanan ve Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı toprağı olan Kayseri, coğrafi konumunun da verdiği bir avantajla -Anadolu'nun iç kesiminde olması sebebiyle- I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele yılları boyunca bilfiil işgal altında kalmadı. İşgal altında kalmamasına rağmen Milli Mücadele yıllarında Ankara Hükümeti ile düzenli ilişkileri, pek çok yazışmaları ve mücadeleye olumlu katkıları olmuştur. Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki kamu yatırımlarının Kayseri'de sanayinin gelişmesinde önemli bir rolü olmuştur. 1927'de Kayseri'nin demiryolu imkânına kavuşması, Sümer Bez Fabrikası, Bünyan İplik Fabrikası, bugünkü Hava İkmal Merkezinin önceli sayabileceğimiz uçak fabrikasının açılması, Kayseri'de Cumhuriyet eliyle gerçekleşen ilk kamu yatırımları olmuştur. Cumhuriyet'in ilk yıllarında Kayseri'de faaliyet gösteren kamuya ait olan bu fabrikalar daha sonraki dönemlerde gerçekleştirilecek olan endüstri hamleleri için lokomotif görevi yapmıştır. Atatürk İlke ve İnkılâplarının Kayseri'ye yansımaları,“Devletçilik”ilkesinin uygulamaları ile sınırlı kalmamıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra Kayseri'de önce Türk Ocağı ardından Halkevi faaliyetleri ile sosyal ve kültürel hayat, sanat ve spor etkinlikleri bilinçli ve planlı bir şekilde yürütülmüştür. Gerçekleştirilen tüm etkinliklerin, halkın sosyal yaşamına, değer normlarına, kadına, eğitime ve dünyayı anlamlandırma çabalarına geri döndürülemez etkileri olmuştur. Kayseri; inkılâpların itici gücüyle“ortaçağ şehri”görüntüsünü ardında bırakıp, bugün kendisini Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri haline getiren yolda kararlı adımlar atmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire lost nearly all of its territory except from Anatolia, at the end of the World War I which the Empire entered in the early 20th century. A large part of the territory in Anatolia remained under the actual occupation of the victorious nations. Kayseri whose known history dates back to 2800 BCE and which became an Ottoman estate during the reign of Sultan Mehmet II, the Conqueror, with the advantage of geographical location thanks to being located inner parts of Anatolia was not actually occupied during the World War I and National Struggle years. Although Kayseri didn't remain under occupation, there were regular relations with Ankara Government during the National Struggle years, correspondence, and positive contribution to the struggle. Public investment in the early years of the Republic played an important role in the development of industry in Kayseri. Having the opportunity of railways in 1927, Sumer Cloth Factory, Bunyan Yarn Factory, and the aircraft factory that can be counted as the predecessor of current Air Supply Center became the first public investments made by Republic. In the early years of the Republic, these factories belonging to the public and showing activity in Kayseri, worked as a locomotive for the later industrial movements. Reflections of the Principles of Atatürk and revolutions to Kayseri were not limited to the application of principle“Statism”. After the proclamation of the Republic, social and cultural life, arts and sports events were carried out in a conscious and planned way with the activities of notably Turkish Hearth and then People's Houses. All performed activities had irreversible effect on people's social life, values and norms, women, education and efforts to make sense of the world. Kayseri, with the driving force of the revolutions, has taken decisive steps in the way that has made it one of the most important cities of Turkey today, leaving behind the image of a“medieval city”.