Zaman sürücülü faaliyet tabanlı maliyetleme ve bir hastane uygulaması
Time driven activity based costing and a hospital application
- Tez No: 396828
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ AYBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Bu çalışmanın amacı, zaman sürücülü faaliyet tabanlı maliyetleme sistemini anlamak ve sağlık sektörü içerisinde önemli bir yeri olan hastane işletmeleri için uygulanabilir bir zaman sürücülü faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi önerisi sunmaktadır. Bu çalışmanın temel çıkış noktası, yoğun rekabet altında doğru maliyet bilgisinin önemini açıklamaktır. Teknolojik gelişmeler ve yeni üretim koşulları, geleneksel maliyet sistemlerinden elde edilen sonuçların doğruluğunun eleştirilmesine yol açmıştır. Bu çerçevede, faaliyet tabanlı maliyetleme sistemleri, geleneksel hacim tabanlı maliyetleme sistemlerine alternatif olarak geliştirilmiştir. Çalışmada, faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminin en yeni versiyonu olan zaman sürücülü faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminin hastane işletmelerinde uygulanabilirliği, uygulamanın yapıldığı hastanenin muhasebe bölümünün desteği ile ele alınmıştır. ABC Hastanesi, Ankara'da faaliyet gösteren bir hastane işletmesi olup, sistemin uygulanabilirliğini belirlemek için hastanenin ilgili verilerinden yararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand time driven activity based costing system and to create an applicable time driven activity based costing model for healthcare sector. This study's basic starting point is understanding the importance for the accurate costing knowledge under intensive competition. Technological developments and new production circumstances caused the changes in the production structures which in turn led to criticisms to the accuracy of the results obtained from the traditional costing systems. In this frame, activity based costing were developed as an alternative to traditional volume based costing. In the study, the applicability of the newest version of activity based costing which is called time driven activity based costing system in healthcare sector was taken into consideration with the help of The Accounting Department of choosen Hospital. ABC hospital is a company operating in Ankara, in order to test the applicability of the system related data of the ABC hospital is used.